X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wzrost cen na rynku najmu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:10
Pierwsze miesiące 2019 roku przyniosły odczuwalne wzrosty czynszów w nieruchomościach na wynajem. Jak wynika z indeksu cen konsumpcyjnych GUS – w kwietniu ceny zanotowały niemały, bo prawie 5 proc. skok.
Jak podaje Bankier.pl, w kwietniu najwyższe wzrosty cen najmu odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie.
Jak podaje Bankier.pl, w kwietniu najwyższe wzrosty cen najmu odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie.Foto: Mikkel Bigandt/Shutterstock.com

W pierwszych czterech miesiącach roku dynamika wzrostu wyniosła średnio 4,8 proc. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 3,1 proc. Jak podaje NBP, przez ostatnie cztery lata cena najmu w dużych polskich aglomeracjach wzrosła o niemal 30 proc. Z analiz wynika, że od kilku lat średnia stopa wzrostu oscyluje wokół 6-7 proc.

Przewaga inwestorów

- Obecny wzrost cen jest odczuwalny, ale też nie może dziwić. Mamy świetną sytuację na rynku pracy, która napędza nieustający popyt na mieszkania. Potwierdza to stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce. W kwietniu wyniosła ona jedynie 5,6 proc. Mobilność zawodowa Polaków i masowe przyjazdy obcokrajowców, szczególnie zza wschodniej granicy, znacząco wpływają na rynek nieruchomości, ponieważ pracownicy ściągają tłumnie do większych miast, co w rezultacie napędza zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia. Duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem sprawia, że inwestorzy mają przewagę nad wynajmującymi i mogą decydować o wysokości czynszu – zauważa Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Gdzie wzrosty, gdzie spadki?

Jak podaje Bankier.pl, w kwietniu wzrosty cen najmu odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Szczecinie. Spadki natomiast utrzymały się w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. W perspektywie rocznej najbardziej zdrożały mieszkania w Bydgoszczy (6,6 proc.), Lublinie (4 proc.), Łodzi (3,5 proc.) i Szczecinie (2,4 proc.).

Aktualnie zdecydowana większość mieszkań na wynajem skupiona jest w rękach prywatnych, co nie zawsze zabezpiecza interesy wynajmujących. W związku ze zmianami cen najmu warto mieć na uwadze, że właściciel nieruchomości ma prawo do podwyższenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w trakcie trwania umowy.

Fundusz Mieszkań na Wynajem, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek nieruchomości: szczyt kupowania mieszkań za nami?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 20:15
Nad rynek nieruchomości nadciąga ochłodzenie. Jak wynika z analiz, rosnące ceny mieszkań sprawiają, że na rynku jest coraz mniej kupujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek mieszkaniowy na wysokich obrotach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 21:10
Ruch na rynku mieszkaniowym nie słabnie. Utrzymuje się nadal zwiększony popyt na nowe lokale. Także ci, którzy planują zakup mieszkania pod wynajem za gotówkę lub w kredycie – nie mogą narzekać na brak chętnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótkoterminowy najem daje zarobić. Zaostrzenie przepisów może to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 16:50
Najem krótkoterminowy jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek. Specjalne serwisy i strony internetowe skupiają w jednym miejscu osoby wynajmujące pokoje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszają dopłaty do najmu mieszkań: w przyszłym tygodniu pierwsze umowy z samorządami

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 12:32
Rusza program "Mieszkanie na start" - jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, w przyszłym tygodniu pierwsze samorządy podpizą umowy na dopłaty do czynszów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje mieszkaniowe nadal opłacalne, ale zyski mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:48
Inwestowanie w mieszkania na wynajem jest nadal opłacalne, ale zarobimy na tym trochę mniej. Powodem są rosnące ceny lokali, które obniżają rentowność takiej inwestycji.
rozwiń zwiń