X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czym Polska przyciąga inwestorów zagranicznych? Mniejsze koszty pracy już nie są decydujące

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 19:20
Patrząc na mapę i liczbę inwestycji zagranicznych w Polsce można rzec – innych chwalicie, swojego nie znacie. A tymczasem to nasz kraj znajduje się w czołówce krajów, uznawanych przez firmy zagraniczne za najlepsze miejsce nie tylko w Europie, ale i na świecie, do lokowania produkcji oraz usług.
Audio
  • W niepewnym otoczeniu i przy spadającej od kilku lat wartości globalnej bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska pozostaje bezpiecznym i korzystnym miejscem do inwestowania, już nie lokalnie, a globalnie, mówi w radiowej Jedynce Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. /Sylwia Zadrożna, Naczela Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Co sprawia, że Polska utrzymała 5. miejsce najnowszego rankingu Global Best to Invest 2019 Polska i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Wysokie miejsce Polski w rankingu potwierdza atrakcyjność naszego kraju dla inwestorów zagranicznych mówi Adam Małecki dyr. obszaru inwestycji PAIH. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Poza zagranicznymi firmami w Polsce również chętnie inwestują rodzimi przedsiębiorcy zaznacza Adam Małecki. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Adam Małecki podkreśla, że w Polsce wciąż otwierają się nowe rynki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • W opinii Adama Małeckiego zagranicznych inwestorów przyciągają do Polski niższe koszty produkcji, a także dobrze zorganizowana logistyka.
  • Polska ma wiele atutów, które przyciągają zagranicznych inwestorów mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Piotr Wołejko podkreśla, że zagraniczni inwestorzy szczególnie zainteresowani są sektorem automotive w Polsce. /Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Gospodarczy Temat Dnia w radiowej Jedynce - Elżbieta Szczerbak.
W Specjalnych Strefach Ekonomicznych dominują firmy z nowoczesnych branż
W Specjalnych Strefach Ekonomicznych dominują firmy z nowoczesnych branż Foto: shutterstock, Autorstwa FStockLuk

Według najnowszego rankingu Global Best to Invest, 2019 Polska utrzymała 5. miejsce i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nasz kraj wyprzedziły jedynie Chiny, Niemcy, Wielka Brytania i Indie.

Ranking przygotowała amerykańska firma Conway Analytics, która kataloguje kraje najbardziej przyjazne inwestorom zagranicznym. Podała ona, że w 2018 r. w Polsce zrealizowano 163 zagraniczne projekty inwestycyjne.

Na pierwszym miejscu - potencjał rynku oraz eksportu…

− Możemy sobie więc pogratulować, ale tak naprawdę za decyzjami o inwestowaniu w danym kraju decyduje przede wszystkim potencjał rynkowy – liczony wielkością rynku konsumpcyjnego danego kraju oraz możliwościami eksportowymi – mówił w radiowej Jedynce Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

…koszty pracy

Dodaje, że w przypadku naszego kraju równie ważnym czynnikiem są wciąż niższe, niż na zachodzie, koszty pracy.

− Chociaż to się ostatnio zmienia – zauważył gość radiowej Jedynki.

Oraz bezpieczeństwo inwestowania

A ponadto  w niepewnym otoczeniu i przy spadającej od kilku lat wartości globalnej bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska pozostaje bezpiecznym i korzystnym miejscem do inwestowania, już nie lokalnie, a globalnie – mówi ekspert.

Liczy się też infrastruktura

Artur Bartoszewicz wspomniał też o rosnącym polskim atucie – poprawiającej się infrastrukturze.

− Nie chodzi tylko o drogi, autostrady, sieci telekomunikacyjne, ale i o przygotowywanie przestrzeni inwestycyjnych, planów pod inwestycje związanych z zagospodarowywaniem przestrzennym. To powoduje, że inwestorzy mogą realnie inwestować swoje inwestycje – mówi gość radiowej Jedynki.

Bardzo ważne zasoby ludzkie

− Dla inwestycji ważną kwestią jest też jakość zasobów pracy, a w tym kontekście Polacy są postrzegani jako dobrze wykształceni. Przy wybieraniu lokalizacji inwestycji brana jest pod uwagę bliskość ośrodków miejskich, gdzie zaplecze naukowe czy edukacyjne może spowodować, że przedsiębiorca znajdzie pracownika potrzebnego do jego potrzeb – mówi Artur Bartoszewicz.

Adam Małecki z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreśla też, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem dla klientów z obszaru produkcji i nowoczesnych usług, czego dowodem jest liczba projektów obsługiwanych przez PAIiH.

Wymienia, że najwięcej projektów obejmuje nowoczesne usługi, ale nowością jest rosnąca liczba projektów z obszaru elektromobilności, czyli wytwarzanie baterii dla pojazdów elektrycznych.

Polska potrzebna niemieckiemu przemysłowi

− To nie są już proste montownie, powstają inwestycje gdzie wytwarza się produkty uzupełniające braki występujące w innych krajach, potrzebne dla światowej gospodarki – mówi Adam Małecki.

Wymienia Niemcy, dla których Polska stała się bardzo ważnym kooperantem w produkcji najnowszych technologii i produktów.

Ważny argument dla biznesu – obecność wojsk amerykańskich w Polsce

Zwraca też uwagę na inwestorów z USA, dla których ważnym argumentem będzie zapowiadana obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

− Jeśli są tu nasze wojska, to i nasze inwestycje też będą bezpieczne – komentuje Artur Bartoszewicz.

Inwestycje zagraniczne poligonem dla polskich przedsiębiorców

Gość radiowej Jedynki zwraca też uwagę na wpływ zagranicznych inwestorów na postawy naszych przedsiębiorców.

Dzięki obserwacji ich jakości, standardów, która byłaby niemożliwa bez tej obecności, nauka inwestowania na innych rynkach czy produkcji i działalności w naszym kraju, byłaby bardziej kosztowna – mówi Bartoszewicz.

Jak dodaje Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, piąte miejsce w tym rankingu jest bardzo dobrym, nobilitującym miejscem.

− W dodatku zasłużonym – wynikającym z wieloletnich wysiłków, przygotowywania naszego kraju – jego struktur i możliwości do tego aby można było tu wygodnie i bezpiecznie inwestować – mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, teraz ten trend przyspiesza i oczywiście sprzyja mu koniunktura.

Polska przeszła od etapu tanich, do zaangażowanych i ambitnych pracowników

Gość odniósł się do pytania, czy Polsce w tej sferze jest bliżej do Chin i Indii, przyciągających głównie dzięki taniej sile roboczej, czy do Wielkiej Brytanii czy Niemiec, których atrakcyjność inwestycyjna polega na tym, że są to dogodne miejsca do rozwijania nowoczesnych technologii?

Polska przeszła długą drogę – od modelu indyjskiego, do niemieckiego

− My przeszliśmy taką drogę, gdzie najpierw byliśmy takimi Indiami Europy, do bycia coraz bardziej Niemcami Europy. W tym przypadku kilkadziesiąt lat temu mieliśmy wysokie bezrobocie, niskie płace, ceny nieruchomości – niewysokie, co przyciągało przede wszystkim branże wymagające dużej liczby pracowników, często ręczne – wyjaśnia Kensbok.

Dodaje, że obecnie decydują już inne czynniki.

− Oczywiście ważna jest wciąż spora różnica między zarobkami w Polsce a Francją czy Niemcami, ale z drugiej strony liczą się nie tyle wykwalifikowani, ale ambitni i zaangażowani pracownicy, co podkreślają wszyscy inwestorzy – mówi Kensbok.

Liczy się też poprawiająca się infrastruktura – transportowa, telekomunikacyjna, finansowa

Zwraca też uwagę na trzeci czynnik – dobre możliwości infrastrukturalne, łatwość zakładania działalności gospodarczej, bardzo dobry system bankowy, telekomunikacyjny, a także położenie Polski – w centrum Unii Europejskiej, dające możliwość plasowania produktów i usług na jej rynku.  

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych dominują firmy z nowoczesnych branż

− Ponadto, jak podkreśla wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, nadzorującej strefy przemysłowe w Polsce – o zmianie charakteru inwestycji świadczy uruchamiana w strefach nowoczesna produkcja – obejmująca przemysł motoryzacyjny i lotniczy, z branży chemicznej, materiałów budowlanych, przetwórstwa żywności a także w obszarze przemysłu lekkiego.

Polska Wschodnia nadal czeka na inwestycje zagraniczne

Przed nami jest natomiast zmiana geografii inwestowania w Polsce – nadal dominuje tu część zachodnia kraju, postrzegana jako lepiej wyposażona w infrastrukturę służąca biznesowi – w drogi, czy możliwości elektroenergetyczne czy telekomunikacyjne. Stąd, jak, mówi Kensbok, jest szansa, że w związku z budową Via Carpatia i Via Baltica, rozbudowywane coraz bardziej autostrady Wschód-Zachód, będą sprzyjać inwestycjom w Polsce Wschodniej.

NRG, Sylwia Zadrożna, Błażej Prośniewski, Jarosław Krawędkowski, ak

.

Czytaj także

Inwestycje w Polsce: ok. 95 proc. firm zagranicznych zainwestowałoby w Polsce ponownie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 16:42
Polskę jako miejsce swoich inwestycji wybrałoby ponownie 94,5 proc. działających u nas firm zagranicznych; w 2018 roku było to 90,1 proc. - powiedział wiceszef MPiT Tadeusz Kościński. To najważniejszy wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje zagraniczne w Polsce: dlaczego inwestorzy wybierają nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 21:12
Już od 14 lat przeprowadzane są badania koniunktury i atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Właśnie ogłoszono wyniki najnowszego z nich, przeprowadzonego w lutym i marcu 2019 roku, wśród ponad 200 firm z kapitałem zagranicznym w Polsce i ok. 1400 firm w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń