X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Program Rozwoju Retencji, czyli jak zatrzymać wodę?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 16:30
Jeszcze w lipcu rząd ma przyjąć Program Rozwoju Retencji na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Program ma umożliwić zatrzymywanie dwa razy więcej wody niż obecnie. Dziś wskaźnik retencji wynosi 6,5 procent - za mało, żeby przeciwdziałać skutkom suszy.
Audio
  • O problemie deficytu wody - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
a
aFoto: Pixabay

Wody mamy w Polsce mało praktycznie od zawsze. Bo mimo lat z powodziami, deszczu w sumie spada niewiele. Tymczasem niemal 90 procent w bilansie wodnym naszego kraju stanowią właśnie wody z opadów.

- Rzekami z Ukrainy, Czech czy Białorusi napływa ich niewiele. Program Rozwoju Retencji jest pierwszym całościowym projektem, który uwzględnia wiele tych rozdrobnionych - mówił w radiowej Jedynce Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Proponowany program będzie elastyczny, nie został skonstruowany ani tylko pod susze, ani pod powodzie.

Program ma kosztować 14 miliardów zł, będzie finansowany z budżetu krajowego i unijnego, samorządy nie będą musiały w nim partycypować.

- W Polsce mamy tyle wody, ile w Egipcie - często słychać takie porównanie - powiedziała Ilona Biedroń, starszy specjalista ds. gospodarki wodnej i ochrony środowiska w firmie Multiconsult Polska.

- Inaczej jest jeśli ilość zasobów przeliczymy na mieszkańca. W 2014 roku w Polsce zasób ten wyniósł 1600 m3/os/rok, a w Egipcie 640 m3/os/rok. Do tego zasoby Egiptu, w przeciwieństwie do warunków polskich zależą od ilości wody z zewnątrz, czyli tego co dostarcza im Nil - dodała.

Dziś w Europie deficyt wody to już problem, który dotyczy ponad 100 milionów osób. W grupie państw, którym to grozi jest Polska.

Warto podkreślić, że wbrew temu co się mówi retencja zbiornikowa i naturalna nie zwiększa zasobów. Retencja jest narzędziem do lepszego gospodarowania wodą, które nie ma wpływu na roczne zasoby kraju – wskazuje Ilona Biedroń, Multiconsult Polska.

Jednak mamy zbyt mało zbiorników retencyjnych, a ich budowa trwa zbyt długo. Jeden z ważniejszych - zbiornik Świnna Poręba na Skawie budowano 35 lat.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe Prawo wodne. Wiceminister środowiska: dwie zasadnicze zmiany

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 09:15
Do połowy roku ma być przygotowany projekt, a od 2017 roku będzie obowiązywało nowe Prawo wodne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wsi coraz większy problem z brakiem wody i jej zanieczyszczeniem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:00
W Polsce wody mamy dość mało. Co gorsza jej jakość także pozostawia wiele do życzenia. Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przeprowadziła ankietę wśród 510 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na temat zasobu wód i rezerw wodnych, mówi w radiowej Jedynce Moniką Szymańska, prezes Fundacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tej wiosny grozi nam susza?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:34
Susza jest konsekwencją zmian klimatycznych, a deszcz jest zjawiskiem pogodowym. Od pewnego czasu nie odnotowano ulewnych deszczy, a zima przeszła bez większych opadów. Czy Polsce grozi susza? 
rozwiń zwiń