X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Coraz więcej Polaków wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 07:30
O Pracowniczych Planach Kapitałowych słyszało 62 proc. pracowników dużych firm. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji badania z przełomu marca i kwietnia tego roku. Wówczas o systemie słyszało 42 proc. respondentów - wynika z lipcowego raportu "PPK oczami Polaków".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Monster Ztudio

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z prawem od 1 lipca pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wchodzą do systemu PPK. Co kolejne pół roku - aż do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

Niewielka wiedza

Jak podano w raporcie "PPK oczami Polaków" Nationale-Nedrlanden, osoby, które słyszały o PPK najczęściej twierdziły, że to sposób gromadzenia środków na emeryturę. - Rzadko jednak potrafili opisać to rozwiązanie. Zdecydowana większość badanych ocenia swoją wiedzę o PPK jako niewielką (82 proc.) - napisano.

Jak podano, jedna trzecia pracowników dużych firm potwierdza, że chce oszczędzać w PPK. Co czwarty jeszcze nie podjął decyzji, z kolei 42 proc. badanych nie zdecyduje się na udział w programie.

Dodano, że połowa osób, które słyszały o PPK zadeklaruje, że w ich firmie są prowadzone prace wdrożeniowe. "Odsetek osób, które wiedziały że ich firma pracuje nad wdrażaniem programu PPK wzrósł w tej grupie z 34 proc. do 48 proc." - napisano.

Korzyści i ryzyka wynikające z programu

Jak poinformowano, wśród największych korzyści PPK respondenci wymieniali możliwość rezygnacji z programu (49 proc.) oraz możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie (39 proc.). - W dalszej kolejności wskazywano także: dopłaty ze strony pracodawcy i państwa (38 proc.) oraz prywatność gromadzonego kapitału (38 proc.) - czytamy.

Według autorów raportu najczęściej wskazywanym czynnikiem, który zniechęca do PPK jest ryzyko zabrania pieniędzy przez państwo, tak jak było w przypadku OFE (61 proc.). Wiele osób wskazuje również na ryzyko inwestycyjne (39 proc.) i ograniczony dostęp do gromadzonych środków przed 60. rokiem życia (26 proc.).

Kryterium wyboru

W badaniu podano, że najczęściej wskazywanym kryterium wyboru firmy prowadzącej PPK jest bezpieczeństwo gromadzonych środków (48 proc.) oraz długoletnie doświadczenie na rynku (40 proc.). - W dalszej kolejności respondenci wskazują na wizerunek firmy i jej stabilną pozycję na rynku (35 proc.). W mniejszym stopniu respondenci zwracają uwagę na specjalizację danej firmy w rozwiązaniach emerytalnych (21 proc.) oraz ich osobiste doświadczenie jako klientów (23 proc.) - czytamy.

Podkreślono, że bezpieczeństwo inwestycji jest kryterium szczególnie ważnym dla pracowników w wieku 25-29 lat (55 proc. wskazań). Osoby między 40. a 49. rokiem życia zwracają większą uwagę na długoletnie doświadczenie firmy na rynku (50 proc.).

Czym są PPK?

Zgodnie z prawem do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

PAP, akg

Zobacz więcej na temat: praca firma emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak