Dłuższy termin na rozliczenie VAT-u, prawo do błędu. W Senacie bez poprawek do Pakietu Przyjazne Prawo

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ograniczającej obciążenia regulacyjne, tzw. Pakiet Przyjazne Prawo. Zawiera on około 50 zmian w ponad 60 ustawach mających ułatwić prowadzenie biznesu. 

2019-08-02, 16:50

Dłuższy termin na rozliczenie VAT-u, prawo do błędu. W Senacie bez poprawek do Pakietu Przyjazne Prawo
Maciej Ćwikiewicz: każdy potencjalny inwestor jest przez nas dokładnie sprawdzany.Foto: pixabay

Jak mówił podczas prac nad nowelizacją w Sejmie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, Pakiet Przyjazne Prawo jest efektem spotkań MPiT z przedsiębiorcami, "po to, by usuwać bariery, na które oni zwracają uwagę". - Nie ma w tym nic złego, że tych zmian jest tak wiele i dotyczą tak wielu dziedzin życia, bo tak wielu dziedzin życia dotyczy przedsiębiorczość i aktywność gospodarcza obywateli - ocenił.

Jedno z najważniejszych rozwiązań nowelizacji to wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, co ma wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi. Jak tłumaczył wcześniej resort przedsiębiorczości i technologii, propozycja ta polega na odejściu od "restrykcyjnego terminu płatności podatku VAT od importu" (10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej) i powszechnym wprowadzeniu rozliczenia na zasadach ogólnych (co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7).

Prawo do błędu

Kolejne rozwiązanie to prawo do popełnienia błędu. Ta nowa instytucja w polskim systemie prawnym opiera się na przekonaniu, że większość naruszeń, które popełniają początkujący przedsiębiorcy nie wynika ze złej woli, lecz ma raczej "charakter nieintencjonalnych omyłek". Dzięki temu rozwiązaniu, jak wyjaśniało MPiT, przedsiębiorca - osoba fizyczna – gdy popełni błąd (za który grozi mandat karny lub kara pieniężna) – nie dostanie kary, a jedynie pouczenie, oraz będzie musiał usunąć naruszenie.

Prawo do błędu ma dotyczyć tylko przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG z sektora mikro, małych i średnich firm. Ma obowiązywać przez rok od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy, albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności.

Ochrona konsumencka dla firm z CEIDG miałaby przysługiwać firmom z CEIDG w relacjach z innymi przedsiębiorcami i obejmować tylko te umowy, które nie mają dla przedsiębiorcy charakteru zawodowego.

Inne ułatwienia

Ustawa umożliwia też przedsiębiorcom-rzemieślnikom wybór innej niż wpis w CEIDG formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem jest, by co najmniej jeden ze wspólników miał kwalifikacje zawodowe, a pozostali wspólnicy byli małżonkiem lub krewnymi w linii prostej.

Inne wybrane rozwiązania przewidują rozszerzenie możliwości podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce przez naukowców z zagranicy już pracujących w naszym kraju, a także ułatwienia dla pracowników gastronomii - będą mogli przebadać się na własny wniosek. Z kolei ułatwieniem w sukcesji przedsiębiorstw ma być wprowadzenie zasad przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG.

Za nowelą bez poprawek było 56 Senatorów, 25 głosowało przeciw. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

REKLAMA

Poprawki do ustawy o VAT

Senat zgłosił dziś poprawki do przyjętej przez izbę niższą nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment, oraz nową matrycę stawek VAT.

Pierwsza poprawka uzupełniła przepis przejściowy, tak aby umożliwić w zakładanym przez ustawodawcę okresie dalsze stosowanie dotychczasowych regulacji związanych ze zwrotem VAT rolnikom ryczałtowym oraz ze stosowaniem stawki 0 proc. VAT przy imporcie określonych towarów.

Senat przyjął też poprawkę obejmującą obniżoną stawką VAT w wysokości 5 proc. mleka roślinne na bazie soi, orzechów, zbóż lub nasion.

PAP, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej