Na cyfryzacji medycyny skorzystają i pacjenci, i lekarze. Wkrótce nowe przepisy
Cyfryzacja usług medycznych w Polsce nabiera tempa. Jeszcze tylko podpis prezydenta i w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Nowe prawo przynosi konkretne ułatwienia dla pacjentów, ale także dla lekarzy - mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
2019-08-05, 14:21
Posłuchaj
Jak wyjaśnia, najważniejsza zmiana dla pacjentów to możliwość korzystania z recept z programu Leki 75+ także w gabinetach lekarzy specjalistów oraz przy wypisie ze szpitala. Do tej pory te recepty były wystawiane przez lekarza rodzinnego. Teraz lekarz w poradni specjalistycznej lub wypisujący pacjenta ze szpitala będzie mógł sprawdzić w systemie elektronicznym, jakie leki otrzymał na receptę pacjent i będzie mógł ocenić, czy zasadne jest wystawienie kolejnej recepty na te leki - chodzi tu o bezpłatne leki dla seniorów.
Ma być szybciej i wygodniej
Kolejną bardzo ważną zmianą będzie możliwość określenia wysokości refundacji za pomocą aplikacji, udostępnionej bezpłatnie przez Ministerstwo Zdrowia. Oprócz tego- wskazuje Janusz Cieszyński - każdy lekarz rodzinny otrzyma dostęp do informacji na temat jego pacjentów, przechowywanych na platformie e-zdrowie. To m.in. informacje o wystawionych receptach czy dokumentacja medyczna.
Trend znany z innych krajów
To ważne zmiany - komentuje profesor Akademii Leona Kośmińskiego Katarzyna Kolasa. Jak dodaje, dzięki cyfryzacji usług zdrowotnych i odciążeniu lekarzy zwiększa się dostępność i jakośc tych usług. Jak podkreśla, potwierdza to np. przykład z Londynu, gdzie wprowadzono aplikację na telefon, która ma wbudowaną sztuczną inteligencję, pomagającą wydać wstępną diagnozę i ustawić ścieżkę dostępu do lekarza rodzinnego.
W Polsce elektronicznych rozwiązań jest coraz więcej. Obecnie pacjenci mają dostęp do e-recept, a za dwa lata uzyskają dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA