Eksperci: polski przemysł odporny na zagrożenia. Presja inflacyjna nie zaszkodziła
Dobre wyniki gospodarki - mimo recesji w Niemczech, wraz z niską inflacją PPI, a także utrzymującą się pod kontrolą presją płacową - oznaczają, że nie zachodzą przesłanki mogące skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych - ocenili dane GUS analitycy PKO BP.
2019-08-21, 13:30
GUS podał, że produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 5,8 proc. po spadku o 2,7 proc. w czerwcu. Dodano, że produkcja budowlano-montażowa w lipcu rdr wzrosła o 6,6 proc. po spadku o 0,7 proc. w czerwcu.
Branże, które rosną
- Struktura branżowa produkcji zaprezentowana przez GUS pokazała jej wzrost w 25 spośród 34 gałęzi przemysłu (wobec 20 z 34 w czerwcu). Wśród rosnących branż wyróżniły się: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (26,3 proc. r/r), urządzeń elektrycznych (16,5 proc. r/r) i motoryzacja (11,1 proc.), a więc branże zorientowane eksportowo. Motoryzacja była działem o największym wpływie na zmianę dynamiki produkcji sprzedanej między czerwcem a lipcem (por. wykres), odwracając silny spadek z poprzedniego miesiąca - komentują dane GUS analitycy PKO BP.
Dodali, że utrzymująca się odporność przemysłu na spowolnienie w Niemczech odzwierciedlają m.in. napływające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (w tym w sektorze motoryzacyjnym, np. w poniedziałek ogłoszono kolejne nakłady na linie produkcyjne w Opel Manufacturing Poland).
Zaznaczyli, że silne wzrosty nadal widoczne są w dziale inżynierii lądowej i wodnej, "co jest skorelowane ze zbliżającym się szczytem wykorzystania środków z UE z bieżącej perspektywy finansowej".
Nie widać presji inflacyjnej
- Po stronie producenta nie widać żadnych oznak presji inflacyjnej. Inflacja PPI utrzymała się na poziomie 0,6 proc. r/r w lipcu. Po oczyszczeniu inflacji w przetwórstwie z wpływu zmiennych cen rafinacji ropy i wytwarzania koksu "bazowa PPI" spadła do najniższego poziomu od 1,5 roku wskazując, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce pochodzi głównie z usług oraz żywności - czytamy w analizie.
Według analityków dobre wyniki gospodarki, mimo recesji w Niemczech, wraz z niską inflacją PPI, a także utrzymującą się pod kontrolą presją płacową oznaczają, że nie zachodzą przesłanki mogące skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych (zarówno w gorę jak i w dół).
PAP, akg
REKLAMA