X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

MPiT oczekuje wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu o ok. 2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 16:20
W sierpniu oczekujemy nieco wolniejszego wzrostu sektora przemysłowego, zbliżonego do 2 proc. w ujęciu rocznym - oceniło w komentarzu do najnowszych danych GUS Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dodano, że wzrost produkcji budowlanej przekroczy 3 proc.
W okresie styczeń-lipiec 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,8 proc. - podał GUS.
W okresie styczeń-lipiec 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,8 proc. - podał GUS.Foto: pixabay

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 10,3 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem br. wzrosła o 2,8 proc. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w lipcu wzrosła o 3,7 proc.

- W porównaniu z lipcem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 25 (spośród 34) działach przemysłu. Dobre wyniki odnotowały niektóre branże eksportowe - podało MPiT.

Niemieckie spowolnienie

Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (26,3 proc.), urządzeń elektrycznych (16,5 proc.), napojów (15,4 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (11,1 proc.). Zatem sektor pozostaje w znacznie mniejszym stopniu dotknięty niekorzystną sytuacją sektora niemieckiego - dodali eksperci resortu.

Spadek produkcji przemysłowej, jak zaznaczono, nastąpił w 9 działach, z czego największy w produkcji metali (4,9 proc.), wyrobów farmaceutycznych (4,1 proc.) oraz w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego (2,9 proc.) - wynika z danych GUS. 

Jak podkreślili analitycy MPiT, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2019 roku były wyższe niż przed rokiem o 0,6 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. w czerwcu (po korekcie), a w porównaniu z czerwcem 2019 r. ceny wzrosły o 0,1 proc. wobec spadku o 0,5 proc. miesiąc wcześniej.

- W sierpniu 2019 roku, w wyniku efektu kalendarzowego, oczekujemy nieco wolniejszego wzrostu sektora przemysłowego, zbliżonego do 2 proc. w ujęciu rocznym - ocenili eksperci MPiT.

Gdzie wzrost produkcji, a gdzie spadek

Resort odniósł się też do wstępnych danych GUS, z których wynika, że w lipcu 2019 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,6 proc. rdr. (wobec spadku o 0,7 proc. w czerwcu). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja była wyższa o 5,5 proc. w ujęciu rocznym.

Według MPiT przyrost produkcji w kolejnych miesiącach "powinien przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku".

W lipcu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, wzrost produkcji o 19,4 proc. zanotowano w obiektach infrastrukturalnych (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej) - dodano. 

Natomiast zmniejszenie produkcji widoczne było w zakresie budynków (-2,9 proc.) oraz w zakresie robót budowlanych (-2,8 proc.). Szacuje się, że na koniec lipca 2019 r. w budowie pozostawało 822,8 tys. mieszkań, tj. o 3,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku, a pozwoleń na budowę wydano o 24,2 proc. więcej, co sugeruje wzmożoną aktywność w tym obszarze - podano.

Wzrosła produkcja budowlano-montażowa

MPiT przypomina, że w okresie styczeń-lipiec 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,8 proc. Największy wzrost wystąpił w zakresie budowy obiektów infrastrukturalnych (o 11,4 proc.). Przedsiębiorstwa zajmujące się robotami specjalistycznymi odnotowały wzrost o 6,4 proc., a budową budynków o 2,2 proc. - zaznaczono.

- Szacujemy, że w sierpniu 2019 roku, wzrost produkcji budowlanej przekroczy 3 proc., co głównie będzie efektem dalszego wzrostu w obiektach infrastrukturalnych oraz ożywienia w budowie budynków - ocenili eksperci MPiT.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: polski przemysł odporny na zagrożenia. Presja inflacyjna nie zaszkodziła

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 13:30
Dobre wyniki gospodarki - mimo recesji w Niemczech, wraz z niską inflacją PPI, a także utrzymującą się pod kontrolą presją płacową - oznaczają, że nie zachodzą przesłanki mogące skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych - ocenili dane GUS analitycy PKO BP.
rozwiń zwiń