X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Jak się kręci karuzela podatkowa VAT? Straty idą w dziesiątki mld euro

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 13:01
Karuzela podatkowa to podatkowe oszustwo z wykorzystaniem tzw. "znikającego podatnika". To najcięższy kaliber z listy oszustw podatkowych, któremu sprzyja m.in. ograniczenie barier w handlu międzynarodowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: EASTNEWS/ARKADIUSZ ZIOLEK

Oszustwa karuzelowe są bardzo zaawansowane. Składają się na nie - uchylanie się od zapłaty VAT, jak również uzyskanie jego nieuprawnionego zwrotu, który może się okazać bardzo wysoki. Karuzele podatkowe powodują bardzo duże uszczuplenia budżetowe.

Karuzelowy wir, jak to działa?

Do wyłudzenia używany jest towar, który kilka razy jest wywożony np. z Polski, i który ponownie (karuzela) do naszego kraju powraca. Często zdarza się tak, że w karuzelę wplątywani są uczciwie działający przedsiębiorcy, nęceni ekstra zyskiem. 

Gdy przestępstwo tego rodzaju zostanie wykryte - ofiarą mogą paść niczego nie świadome podmioty z długiem wobec państwa, wciągnięte w koło karuzeli - co może skończyć się odpowiedzialnością skarbową a nawet karną za wyłudzanie podatków. 

Elementem łańcucha karuzelowych transakcji są również tzw. słupy, czyli "znikający" płatnicy VAT. Po przeprowadzeniu łańcucha transakcji słupy są likwidowane i nie ma po nich śladu.

.

grafika: Ministerstwo Finansów, podatki.gov.pl

Karuzelę stanowi przeważnie kilkanaście, a nawet więcej podmiotów pozorujących legalne transakcje handlowe, w celu wyłudzenia zwrotu podatku od wartości dodanej, który nie został uiszczony na wcześniejszym etapie obrotu handlowego.

Zakładane są w tym celu rachunki bankowe dla nowo powstałych spółek lub osób rzekomo rozpoczynających działalność gospodarczą. Podmioty zaangażowane w karuzelę dokonują nawet do kilkuset transakcji zakupu towaru o dużej wartości, przeważnie od tego samego kontrahenta, i błyskawicznej odsprzedaży następnemu podmiotowi.

Ogromne straty na międzynarodową skalę

Oszustwa tego rodzaju często mają związek z innymi przestępstwami, typu pranie brudnych pieniędzy czy korupcja, a nawet finansowanie terroryzmu.

Jak wynika ze śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego w ramach projektu Grand Theft Europe dotyczącego tego typu oszustw - straty związane z karuzelami vatowskimi są gigantyczne. 

Z szacunkowych danych wynika, że państwa Unii Europejskiej tracą przez tego rodzaju oszustwa około 150 mld euro rocznie. Duża część tych przestępstw nigdy nie zostaje wykryta. Skazanie winnych wyłudzeń VAT utrudnia międzynarodowy charakter tego rodzaju przestępczości.

- Podmioty z wielu państw UE wprowadzają na rynek towary lub usługi, często pozornie, by otrzymać od państwa członkowskiego zwrot VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takich operacji (karuzelom VAT) w ciągu kilku miesięcy oszuści mogą zdobyć bardzo duże środki, a zanim państwo zorientuje się, że dokonano przestępstwa, znikają, a wyłudzone pieniądze trafiają do rajów podatkowych - pisał w maju tego roku francuski dziennik "Liberation", który publikował wyniki śledztwa dziennikarskiego w ramach projektu Grand Theft Europe.

Można przeciwdziałać

Z początkiem września tego roku wszedł w życie w naszym kraju nowy rejestr podatników VAT (tzw. biała lista podatników VAT), który jest jednym z elementów walki z karuzelami vatowskimi.

Z założenia ma to być wygodne narzędzie służące szybkiej weryfikacji danych kontrahentów i ich rachunków, przede wszystkim dotyczących rejestracji do celów VAT. Rejestr ma ograniczyć ryzyko nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT i wyłudzenie należności podatkowych. 

- Bezpłatny i szybki dostęp do aktualnych danych o podatnikach VAT zwiększy bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego oraz w istotny sposób ograniczy ryzyko wplątania w oszukańczy proceder wyłudzenia VAT - argumentuje Ministerstwo Finansów. 

Jak zaznaczono - celem tego rozwiązania jest zwrócenie uwagi na rolę dochowania należytej staranności w obrocie gospodarczym i podniesienie świadomości przedsiębiorców, aby mogli się uchronić przed nieświadomym wciągnięciem w „karuzelowy wir".

Wykaz podmiotów zarejestrowanych w rejestrze prowadzony jest w formie elektronicznej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Znajdują się w nim też informacje dotyczące numerów rachunków bankowych przedsiębiorcy, wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Podatnicy muszą dokonywać płatności przewyższających kwotę 15 tys. złotych na rachunek zawarty w wykazie. Jeżeli kontrahent podatnika dokona płatności za fakturę na niezgłoszony rachunek bankowy, to od stycznia przyszłego roku nie będzie mógł zaliczyć tej wpłaty do kosztów uzyskania przychodów.

podatki.gov.pl, Ministerstwo Finansów, PolskieRadio24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Finansów szacuje, że luka w VAT w 2018 r. spadła do 12,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:20
Luka w podatku VAT w 2018 r. spadła o 2,9 pkt proc. do 12,5 proc. - wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów zaprezentowanych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022, którego częścią jest Aktualizacja Programu Konwergencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podzielona płatność dopiero od 1 listopada. Min. finansów komentuje

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:55
Wsłuchaliśmy się w głosy przedsiębiorców i przesunęliśmy na 1 listopada br. datę wprowadzenia obowiązkowego split payment w VAT, tak by mogli lepiej przygotować się do zmian w prawie - skomentowal na Twitterze resortu finansów minister Marian Banaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprawdzić kontrahenta? Pomoże biała lista podatników VAT

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:40
Wykaz informacji o podatnikach towarów i usług, czyli biała lista podatników VAT, która zaczęła obowiązywać od początku września - ma m.in. pomóc firmom szybko weryfikować kontrahentów. Nowe rozwiązania ograniczą jednak możliwość korzystania ze zwolnienia VAT przez część podatników.
rozwiń zwiń