Nowa ustawa śmieciowa. Wiemy, co trzeba robić, aby opłaty były mniejsze
Mniejsze opłaty za segregację śmieci oraz za posiadanie kompostowników, ryczałt dla posiadaczy działek rekreacyjnych a także opłata za tzw. foliówki - to główne zmiany, jakie wprowadza znowelizowana ustawa śmieciowa.
2019-09-06, 16:45
Posłuchaj
- Od dziś osoby, które segregują śmieci, zapłacą mniej niż te, które tego nie robią - mówił w radiowej Jedynce Bogusława Brzdąkiewicz z departamentu gospodarki odpadami w ministerstwie środowiska.
Jak dodała, bardzo ważne jest, aby już w gospodarstwach domowych, u siebie w mieszkaniach segregowali odpady. Jeśli będziemy to robić - wskazała - to każdy z nas zapłaci za śmieci znacznie mniej od tych, którzy tego nie będą robić.
Według nowego prawa każda z gmin oddzielnie ustala stawki za wywóz odpadów.
- Jedną z ważniejszych zmian w ustawie jest wprowadzenie obowiązku segregacji odpadów komunalnych u źródła - zwrócił uwagę Marek Goleń SGH w Warszawie.
Zgodnie z ustawą, jeżeli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, to firmy odbierające odpady przyjmą je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomią o tym gminę.
- Ustawa przewiduje, że opłaty śmieciowe będą niższe dla mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki, w których zagospodarowują wytwarzane odpady - podkreślił Marek Goleń.
Nowe przepisy wprowadzają wyższe opłaty dla tych, którzy śmieci nie segregują. Zapłacą oni nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.
Tomasz Matusiak, akg