Rozpoczyna się budowa dwóch odcinków S7. Minister: chcemy znieść wykluczenie komunikacyjne
Na północnym Mazowszu zainaugurowano budowę dwóch nowych odcinków trasy S7. Inwestycje w sieć dróg krajowych i lokalnych w Polsce mają znieść wykluczenie komunikacyjne i wzmocnić rozwój gospodarczy - podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który wziął udział w uroczystym rozpoczęciu prac budowlanych.
2019-09-13, 14:15
Jak podaje Generala Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycja obejmie dwa odcinki S7 o łącznej długości 35,7 km: Strzegowo - Pieńki (ok. 22 km) i Pieńki - Płońsk (ok. 13,7 km). Ich wykonawcą będzie konsorcjum firm STRABAG i STRABAG Infrastruktura Południe.
Odcinek Strzegowo - Pieńki kosztował będzie 516,2 mln zł, a odcinek Pieńki - Płońsk 311,7 mln zł. Planowany termin zakończenia obu kontraktów to drugi kwartał 2021 r.
Szybciej z Gdańska do Warszawy
- PiS dotrzymuje słowa. Deklarowaliśmy, że zbudujemy drogę ekspresową S7 między Warszawą a Gdańskiem i to się teraz, w tym czasie dzieje - powiedział minister Andrzej Adamczyk podczas piątkowej uroczystości symbolicznego wbicia łopat pod przebudowę dwóch odcinków S7 na Mazowszu. Jak dodał, rozbudowa S7 ma doprowadzić do tego, by trasa ta była "bezpieczna i przewidywalna".
Za dwa lata wygodniej z północy na południe
- Rok 2021 to jest rok, w którym z Warszawy do Gdańska pojedziemy drogą dwujezdniową. To jest rok, w którym również i na południe będziemy mogli przemierzać od Krakowa w kierunku Podhala dwujezdniową Zakopianką, bezpieczną, przewidywalną, jaką wymarzyły pokolenia Polaków – zadeklarował minister infrastruktury.
REKLAMA
Andrzej Adamczyk zapowiedział jednocześnie, że na przełomie września i października ma zostać oddana do użytku część drogi S7 "w miejscu, gdzie przysparza ona olbrzymie kłopoty komunikacyjne, tuż przed Rabką”. Dodał, że jednocześnie na drodze S6 „kończony jest i oddawany do użytkowania odcinek tej trasy na wysokości Koszalina.
Walka z wykluczeniem
- Staramy się, aby wspierać programy, które mają na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym - mam tu na myśli fundusz dróg samorządowych oraz fundusz połączeń autobusowych – przez kosztowny, w szerokim zakresie realizowany program budowy dróg krajowych. Te wszystkie nasze działania składają się na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – oświadczył minister infrastruktury.
Jak zaznaczył Andrzej Adamczyk, sieć komunikacyjna, która jest obecnie realizowana w Polsce, „sieć drogowa, kolejowa, ale szczególnie ta drogowa, ma znieść to wykluczenie komunikacyjne i znosi je sukcesywnie”, a jednocześnie "ma być swoistym 'silnikiem' rozwoju gospodarczego naszego państwa".
- Dlatego też z takim zaangażowaniem i z taką determinacją realizujemy te przedsięwzięcia – stwierdził szef resortu infrastruktury.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA