X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Upadek biura podróży Thomas Cook: na dno pociągnął je internet?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 16:05
2,1 mld dolarów długu, kilkaset tysięcy turystów „na lodzie” i największa od II Wojny Światowej operacja sprowadzenia ich do rodzinnych krajów, to skutki bankructwo najstarszego (w nowożytnej historii) biura podróży Thomas Cook. W poniedziałek rano firma ogłosiła natychmiastową upadłość.
Audio
  • Zbankrutowało biuro podróży Thomas Cook. Na całym świecie na wakacjach zarezerwowanych z firmą lub jej spółkami siostrzanymi przebywa dziś 600 tysięcy turystów. Ich sytuacja różni się w zależności od kraju, w którym dokonali rezerwacji. Największe problemy ma 150 tysięcy klientów brytyjskich. Rząd rozpoczyna, największą w historii, akcję sprowadzan
Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego, poinformował, że Urząd rozpoczął, przy współpracy z innymi agendami rządowymi, operację sprowadzania do kraju około 150 tysięcy brytyjskich klientów do kraju.
Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego, poinformował, że Urząd rozpoczął, przy współpracy z innymi agendami rządowymi, operację sprowadzania do kraju około 150 tysięcy brytyjskich klientów do kraju.Foto: EPA/FRIEDEMANN VOGEL Dostawca: PAP/EPA

Jak pisze londyńska dziennikarka agencji Reuter Kate Holton, w poniedziałek zakończyła się 178-letnia podróż założonego przez baptystycznego kaznodzieję Thomasa Cook’a, biura podróży, który w ten sposób chciał „odciągnąć robotników od grzechu” i wykuł fundamenty współczesnej masowej turystyki.

600 tys. klientów Thomasa Cook’a „ na lodzie”

Skalę problemu obrazuje fakt, że wycieczki turystyczne i pobyty wypoczynkowe ma wykupione obecnie ponad 600 tysięcy osób na całym świecie, w tym 150 tysięcy Brytyjczyków, których trzeba sprowadzić do kraju.

Tymczasem, jak czytamy w komunikacie  biura podróży, "Thomas Cook zaprzestał działalności, tak więc wszystkie jego loty zostały odwołane.

Jak oświadczył dyrektor wykonawczy firmy Peter Fankhauser, biuro zostało poddane przymusowej likwidacji. Wydano już zarządzenie powołania likwidatora firmy.

- To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne [ang. package holidays - przyp. red.] i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie - powiedział Fankhauser.

W dłuższej perspektywie upadek może dotknąć sektory turystyczne w największych lokalizacjach firmy, takich jak Hiszpania, Grecja, Turcja i Wyspy Kanaryjskie, gdzie niektóre hotele współpracują wyłącznie z Thomasem Cookiem. Obligatariusze, banki i akcjonariusze również stracili.

Niemiecka spółka lotnicza Thomasa Cooka, Condor, powiedziała, że na jej loty zarezerwowano 240 000 osób oczekujących powrotu do domu. Jego loty są nadal w ruchu i zwrócił się do rządu niemieckiego o pożyczkę pomostową. W Niemczech firmy ubezpieczeniowe koordynują każdą repatriację.
W Grecji jest około 50 000 urlopowiczów, a około 35 000 z krajów skandynawskich korzysta z Thomasa Cooka.

- To trzęsienie ziemi w skali siedmiu, teraz czekamy na tsunam - powiedział agencji prasowej w Atenach Michalis Vlatakis, prezes stowarzyszenia biur podróży na Krecie.

Rząd Wielkiej Brytanii czeka największa ewakuacja po drugiej Wojnie Światowej

Na wakacjach  z Thomasemn Cook’iem przebywa 600 tysięcy turystów. Samych  Brytyjczyków trzeba sprowadzić 150 tysięcy.

 Brytyjski Urząd do spraw Lotnictwa Cywilnego, poinformował, że Urząd rozpoczął, przy współpracy z innymi agendami rządowymi, operację sprowadzania do kraju około 150 tysięcy brytyjskich klientów do kraju. Przewiduje się, że operacja może potrwać ponad 2 tygodnie.

Premier Boris Johnson obiecał zabrać brytyjskich podróżników do domu, zwiększając presję na rząd, gdy próbuje wynegocjować niezwykle skomplikowane wystąpienie z Unii Europejskiej.

- Jest to bardzo trudna sytuacja i oczywiście nasze myśli są w dużej mierze związane z klientami Thomasa Cooka - powiedział Johnson dziennikarzom w samolocie, kierując się na Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zabrać je do domu, dodał.

Jak przekazał minister transportu Grant Shapps, by bezpłatnie sprowadzić brytyjskich turystów do domu, przez rząd i CAA wynajęte zostały dziesiątki samolotów czarterowych. Według CNN operacja o kryptonimie "Matterhorn" może kosztować 750 mln dol.

Klientom z Wielkiej Brytanii powiedziano, aby nie podróżowali na lotniska, dopóki nie zostaną poinformowani za pośrednictwem specjalnej strony internetowej - thomascook.caa.co.uk - o tym, że mają zapewniony lot powrotny czarterem.

Dlaczego upadł Thomas Cook – biuro podróży ze 178-letnia tradycją, z dziesiątkami kompleksów hotelowych na całym świecie, z czterema liniami lotniczymi

Grupa posiadała liczne hotele i kompleksy wypoczynkowe na całym świecie oraz cztery linie lotnicze. Zatrudnia 21 tysięcy pracowników w 16 krajach, w tym 9 tysięcy w Wielkiej Brytanii. Z usług firmy korzystało rocznie ok. 19 mln turystów.

Jak pisze Reuters, problemy firmy - której korzenie sięgają roku 1841 - zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Thomas Cook musiał sprzedawać trzy miliony ofert wakacyjnych rocznie tylko po to, by pokryć odsetki zaciąganych zobowiązań.

Na coraz gorsze wyniki firmy złożyło się kilka czynników: wyjątkowo upalne lato 2018 roku, które zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepokoje polityczne w kilku krajach będących popularnymi celami wyjazdów np., w Turcji, niepewność związana z brexitem, ale także rosnąca konkurencja ze strony biur podróży działających w internecie i tanich przewoźników lotniczych.

Do tego doszedł zmieniający się rynek turystyczny - coraz więcej osób samodzielnie organizuje wyjazdy, nie korzystając z biur podróży.

Załamanie angielskiego operatora na pewno nie zaszkodzi jego głównemu rywalowi TUI którego akcje wzrosły w poniedziałek o ponad 10 proc. oraz konkurencyjnym europejskim liniom lotniczych.

Od poniedziałku wstrzymano obrót akcjami Thomasa Cook’a na giełdach w Londynie i Berlinie.

Reuters.com, IAR, PAP, jk

Czytaj także

Wakacje 2019: drożej, nie ma co liczyć na last minute. Ale po sezonie - taniej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 08:34
W tegorocznym szczycie sezonu wyjazdy zagraniczne są o 15 proc. droższe niż w 2018 r. - wynika z raportu portalu Wakacje.pl. Na wyjazd po sezonie zdecydowało się już 25 procent więcej Polaków niż w 2018 roku.
rozwiń zwiń