Katowice: Europejski Kongres MŚP. Mniejszy biznes to już dwie trzecie PKB Polski

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw z woj. śląskiego szuka odpowiedzi na wyzwania regionu, ale też stara się działać przy tym globalnie, np. otwierając przedstawicielstwa na całym świecie - deklarują organizatorzy 9. Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach, który potrwa do 18 października.

2019-10-16, 14:30

Katowice: Europejski Kongres MŚP. Mniejszy biznes to już dwie trzecie PKB Polski
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ekmsp.eu

W liście skierowanym do uczestników Kongresu, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sektor mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki, odgrywa on także wielką rolę w systemie ekonomicznym Unii Europejskiej. 

MŚP rozstrzygają o polskiej konkurencyjności

- Katowickie debaty poświęcone kondycji, problemom i potrzebom MŚP dotyczą wielu najżywotniejszych kwestii gospodarczych, w bardzo istotnym stopniu rozstrzygających o naszej konkurencyjności i możliwościach rozwoju - ocenił prezydent, wyrażając uznanie pomysłodawcom i organizatorom katowickiego kongresu tej branży. 

- Cieszę się, że w stolicy Górnego Śląska po raz kolejny spotyka się kilka tysięcy przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz naukowców, aby wspólnie dyskutować o szansach i wyzwaniach, przed którymi stoją małe i średnie przedsiębiorstwa - zadeklarował Andrzej Duda. 

Jak zaznaczył, działające w Polsce ponad 2 mln mikrofirm, ok. 54 tys. małych przedsiębiorstw i ok. 15 tys. średnich - razem stanowią rdzeń gospodarki, generując znaczną część PKB i zatrudniając niemal 7 mln osób.

REKLAMA

Sektor MŚP wsparciem dla polskiego eksportu 

- Cieszą dobre wiadomości, które napływają z tego sektora. Polskie mikroprzedsiębiorstwa charakteryzuje pozytywny trend rozwojowy, rośnie ich liczba, wartość produkcji, przychody, nakłady inwestycyjne, liczba pracowników. Małe przedsiębiorstwa są rentowne i relatywnie płynne finansowo - ich produkty i usługi mają istotne znaczenie dla polskiego eksportu. Również średnie firmy potrafią zwiększać swoje przychody, utrzymywać stabilną pozycję na rynku i także coraz więcej eksportować - napisał prezydent w liście.

W konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie tegorocznego Kongresu uczestniczyli m.in. przedstawiciele regionalnych władz i reprezentanci regionu w Unii Europejskiej. 

Fundament europejskiej gospodarki

Tomasz Zjawiony - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - mówił, że w tym roku na kongresie wzrosła jakość przygotowanych paneli, ale też liczba zarejestrowanych uczestników, w tym z zagranicy.

REKLAMA

- To miejsca, w których my, jako Izba, jesteśmy teraz w stanie wspierać przedsiębiorców, a po drugie m.in. goście z tych krajów do nas przyjeżdżają, bo pokazujemy, że tutaj, na Śląsku, w Katowicach jest izba gospodarcza regionalna już tylko z nazwy, bo działamy już globalnie - podkreślił.

Były premier, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany Jerzy Buzek przytoczył opinię nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która jeszcze starając się o funkcję szefowej KE określiła małe i średnie firmy jako fundament europejskiej gospodarki, zapowiadając działania na rzecz ich wzmocnienia.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią wszystko, co w europejskiej gospodarce dobre - tworzą miejsca pracy, są innowacyjne, kreatywne, szybko reagują na zmiany, szkolą zawodowo naszą młodzież - mówił Jerzy Buzek, przypominając, że małe i średnie firmy dają ok. 99 proc. miejsc pracy i wypracowują dwie trzecie PKB.

W ocenie b. premiera, tworzenie rozwiązań sprzyjających sektorowi MŚP jest ciągłym procesem. - Chodzi o usunięcie barier regulacyjnych i administracyjnych (...). Ważny jest także dostęp do rynków i kapitału, dlatego tworzymy Unię Rynków Kapitałowych -  wyliczał.

Do ważnych dla małych i średnich firm spraw zaliczył też regulacje dotyczące zamówień publicznych na poziomie europejskim i krajowym, rozwiązanie problemu opóźnień w płatnościach, a także innowacyjność, cyfryzację, pobudzenie przedsiębiorczości kobiet oraz wzrost zaangażowania młodych ludzi.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wskazał na obecny ważny moment w rozwoju regionu - wiążący się nie tylko z rozwojem działalności powstałej przed dwoma laty Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale przede wszystkim z dwoma latami funkcjonowania rządowego Programu dla Śląska, który obecnie opiewa na 62 mld zł. 

- To bardzo duży zastrzyk środków, który z pewnością zostanie również wykorzystany przez małych i średnich przedsiębiorców - ocenił wojewoda. Jak zaznaczył, fundusze te docelowo będą pracowały na to, aby woj. śląskie odzyskało dynamikę drugiego regionu w Polsce.

Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak wskazał na zwiększającą się z roku na rok na Europejskim Kongresie MŚP liczbę stoisk śląskich i zagłębiowskich przedsiębiorców z innowacyjnymi produktami. - To jest coś, co daje optymizm na przyszłość, że mamy szansę stać się regionem opartym o innowacje - ocenił.

Zapewnił, że Metropolia – funkcjonująca w pewnym stopniu jako narzędzie tworzących ją 41 miast i gmin – pracuje nad ich rozwojem społecznym i gospodarczym. W tym drugim kontekście koncentruje się na wypracowaniu kierunków rozwoju, w oparciu o tzw. inteligentne specjalizacje w skali regionu, ale też np. o przekształcenie tradycyjnej dziś wciąż branży automotive.

REKLAMA

Również przewodniczący GZM odniósł się do Funduszu Sprawiedliwej Trnasformacji Energetycznej, jako dającego szanse na przezwyciężenie obecnych problemów i wsparcie nowych inicjatyw gospodarczych. Podkreślił, że Metropolia przygotowuje się do tego, m.in. chcąc mocno wspierać branżę bezzałogowych statków powietrznych czy napędów wodorowych. 

- Mam nadzieję, że naszym głównym partnerem będzie sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Są to najtrwalsze miejsca pracy, najbardziej lokalne i najbardziej patriotyczne, jeśli chodzi o swój region przedsiębiorstwa - im bardzo zależy, jak wygląda ich otoczenie, w jakim miejscu żyją, jak wygląda w nim jakość życia. To wszystko powoduje, że dla nas to największy i najbardziej odpowiedzialny partner do dyskusji - zaakcentował szef zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Katowicki kongres MŚP to jedno z największych w Europie spotkań firm z tego sektora gospodarki, gromadzące przedstawicieli nauki, biznesu i samorządu. Jego tegoroczna edycja zgromadziła ponad 7,5 tys. uczestników z 50 krajów, wśród nich przedstawicieli 1 tys. firm i instytucji. 

ekmsp.eu, PAP, PolskieRadio 24, akg


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej