Wyrok TSUE i kredyty walutowe. Frankowicze póki co zwyciężają z bankami

Frankowicze wcale nie muszą stać na straconej pozycji w starciu z bankami. Jak wskazuje dziennik Parkiet, przez miesiąc po ważnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej blisko 3/4 wyroków w polskich sądach, dotyczących umów kredytowych, było pozytywnych dla osób, mających kredyty frankowe.

2019-11-07, 13:11

Wyrok TSUE i kredyty walutowe. Frankowicze póki co zwyciężają z bankami
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock
  • Parkiet: po wyroku TSUE banki częściej przyznawały rację frankowiczom
  • W 18 z 26 wyroków z października sąd przyznał rację kredytobiorcom frankowym

 3 października TSUE wydał orzeczenie, w którym teoretycznie dał "zielone światło" do unieważniania przez sąd umów o kredyt walutowy, o ile znajdują się w nich niedozwolone klauzule. Wyrok dotyczył kredytów indeksowanych do walut obcych (a więc np. franków szwajcarskich, które stanowią tylko część kredytów w zagranicznych walutach (są też kredyty denominowane). Decyzję w sprawie umowy każdorazowo będzie jednak podejmował sąd.


Powiązany Artykuł

shutterstock pieniądze kredyt 1200.jpg
Unieważniony kredyt a korzystanie z kapitału. Klientów czeka dodatkowa opłata?


Po tym wyroku pojawiły się liczne wątpliwości dot. tego, co stanie się na przykład po tym, gdy sąd zdecyduje o unieważnieniu umowy kredytowej. "Dziennik Gazeta Prawna" pisał nawet, że banki w takiej sytuacji mogą domagać się nie tylko zwrotu pożyczonych pieniędzy, ale też opłat za "korzystanie z kapitału". Przedstawiciele osób poszkodowanych przez banki ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu przekonują, że banki nie mają podstawy prawnej do żądania tego typu opłat. W tym przypadku będziemy musieli poczekać na to, jak to będzie działać w praktyce - o ile sądy rzeczywiście zaczną unieważniać umowy na kredyty frankowe.

Sądy w większości za frankowiczami

Tymczasem, jak informuje branżowy dziennik "Parkiet", w pierwszym miesiącu po orzeczeniu TSUE sądy w większości spraw orzekały po myśli frankowiczów. Na 26 wyroków w sprawach dotyczących kredytów frankowych aż 18 było korzystnych dla kredytobiorców. Cztery wyroki były prawomocne.

Dziennik cytuje radcę prawnego Wojciecha Bochenka z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy, który uważa, że wyrok TSUE już teraz silnie oddziaływuje na linię orzeczniczą polskich sądów w sprawach dotyczący kredytów frankowych. Zwraca przy tym uwagę, że sądy same zaczęły się zgłaszać do pełnomocników kredytobiorców o zajęcie stanowiska ws. wyroku TSUE, co także, jego zdaniem, świadczy o znaczeniu orzeczenia TSUE dla postawy sądów.

REKLAMA

Problem kilkuset tysięcy osób

W Polsce spłacanych jest obecnie ponad 400 tysięcy kredytów frankowych, ale ich liczba sukcesywnie spada - w 2016 roku było ich ponad 520 tysięcy. Obecna wartość takich kredytów to ponad 102 miliardy złotych, ale w ciągu roku spadła ona o blisko 8 miliardów, a jeszcze w 2011 roku było to ponad 160 miliardów. Frankowicze stanowią około 5 procent wszystkich polskich kredytobiorców, których jest 15,24 miliona - jest ich więc w Polsce kilkaset tysięcy.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, blisko co piąty spłacany obecnie kredyt jest kredytem frankowym. 

Do tej pory osoby z kredytami frankowymi kilkadziesiąt razy wygrały prawomocnie z bankami w sądach w sprawach, dotyczących tych właśnie kredytów. Jak jednak wynika z danych Związku Banków Polskich, tylko 2 procent frankowiczów zdecydowało się do tej pory walczyć o swoje prawa w sądzie.

PolskieRadio24.pl, Businessinsider, Parkiet, BIK, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej