X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: wyższa płaca minimalna, PPK i ustawa antyzatorowa to główne zmiany w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 09:50
Ustawa antyzatorowa, pakiet Przyjazne Prawo, prawo do popełnienia błędu, Biała Księga VAT, wyższa płaca minimalna, rozszerzenie zakazu handlu w niedziele, kolejne grupy objęte PPK - to tylko część zmian wchodzących w życie z Nowym Rokiem. W opinii gościa Rządów Pieniądza,  Mariusza Adamiaka - dyrektora Biura Strategii Rynkowych w banku PKO BP szczególne znaczenie dla naszych portfeli będą miały PPK i znacznie wyższa płaca minimalna.
Audio
  • Audycja "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 (rozmawia Błażej Prośniewski)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Przypominając znaczenie PPK, jako formy długofalowego oszczędzania na przyszłość Mariusz Adamiak zaznaczył, że do tego programu wchodzi już druga grupa firm, tym razem tych nieco mniejszych. Natomiast wyższa płaca minimalna, a także ambitna ścieżka dalszych jej podwyżek, będzie wyzwaniem dla gospodarki.

podatki 1200.jpg
Zobacz, co zmieni się w podatkach. Wkrótce każdy będzie miał mikrorachunek

- Z jednej strony w krótkim okresie będzie to bardzo duże wyzwanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza jeżeli koniunktura u naszych zagranicznych partnerów handlowych nie byłaby najlepsza. Wtedy bowiem walka ceną, marżą jest bardzo zacięta i każda presja kosztowa, a z powodu płacy minimalnej ona niewątpliwie występuje, jest dużym wyzwaniem. Z drugiej strony długoterminowo jest to szansa na zmiany w kierunku większego zaawansowania, tam gdzie praca ludzka nie jest głównym atutem gospodarki. To może być bodziec dla przedsiębiorców, żeby szybciej przekształcali swoje firmy i uniezależniali się od najtańszej pracy - ocenił Mariusz Adamiak.

Według Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, szczególnie istotny dla przedsiębiorców będzie wzrost płacy minimalnej, która rośnie o 350 zł, do 2600 zł brutto.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Niższe podatki, ułatwienia dla biznesu. Rok 2019 rokiem wielu zmian w gospodarce

- Jest to istotne dla niektórych sektorów gospodarki, może powodować napięcia związane z unikaniem tego rozwiązania, czyli albo z płaceniem pod stołem, albo ze wzrostem szarej strefy. Czynnikiem równie ważnym są rozwiązania związane z zatorami płatniczymi. Jest to jeden z tych elementów, na które przedsiębiorcy narzekali od wielu lat - mówił Piotr Arak.

praca.jpg
Minimalna płaca w górę, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Wyjaśniał, że dla tych, którzy nie dostawali pieniędzy, a podatek od jeszcze nie uiszczonych faktur musieli płacić, był to istotny problem ograniczający ich płynność i rodzący ryzyko bankructwa. Zdaniem gościa audycji, przy wzroście gospodarczym na poziomie poniżej 3 proc. w 2020 r. istotne będzie dbanie o to, żeby przedsiębiorcy jednak prowadzili działalność, żeby eliminować ryzyka, które mogłyby powodować bankructwa.

- Mam nadzieję, że jeżeli nie będzie coś działało w pakiecie związanym ze zwiększeniem płynności firm, to będzie jakaś jego adiustacja w ciągu roku - mówił Piotr Arak.

Goście Rządów Pieniądza, odnosząc się do prognoz wzrostu gospodarczego na rok 2020, twierdzili, że zakładany w budżecie wzrost 3,7 proc. jest realny. Spowolnienie będzie ich zdaniem wyraźne, ale niezbyt dotkliwe.

Błażej Prośniewski, Polskie Radio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": czy VAT można jeszcze bardziej "uszczelnić"?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 08:30
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision oraz Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, co zmieni się w podatkach. Wkrótce każdy będzie miał mikrorachunek

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 13:30
Na tak zwany mikrorachunek podatkowy, który wejdzie w życie od początku 2020 roku, będzie można wpłacać należności z tytułu podatków: PIT, CIT oraz VAT. Dotychczas te wpłaty trafiały na różne konta w urzędach skarbowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalna płaca w górę, zmiany w dodatku stażowym. Co czeka pracowników w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 14:01
W nowym roku, zgodnie z zapowiedziami, będziemy mieli wyższą płacę minimalną. Pracownicy mogą spodziewać się też kilku "punktowych" zmian w prawie pracy. Wiadomo też, że w 2020 roku będzie zdecydowanie mniej szans na zrobienie większych, niedzielnych zakupów - w całym roku ma być tylko siedem niedziel handlowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost płacy minimalnej stał się faktem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:43
Ponad 1,5 mln osób pracujących za minimalne wynagrodzenie może liczyć na solidną podwyżkę od stycznia 2020 roku. Minimalna pensja wzrośnie bowiem do 2,6 tys. zł brutto, co daje więcej o 350 zł miesięcznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ulgi dla podatnika. Sprawdź, co już działa i co się zmieni w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 07:15
Mijający 2019 rok przyniósł wiele zmian w ordynacji podatkowej i zasadach płacenia należnych danin państwu. Część z nich już obowiązuje, niektóre wejdą w życie w roku 2020. Patrząc na zestawienie można zaryzykować twierdzenie, że korzyści dla podatnika skutecznie równoważą dodatkowe obciążenia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższe podatki, ułatwienia dla biznesu. Rok 2019 rokiem wielu zmian w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:20
Rok 2019 upłynął m.in. pod znakiem zmian prawnych i finansowych dla przedsiębiorców i podatników. Gospodarka kończy rok wzrostem na poziomie 4 proc., a ekonomiści podkreślają dobrą koniunkturę wśród firm, rosnące wpływy z CIT, ograniczenie szarej strefy i nowe rozwiązania proinwestycyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna zmiana w podatkach: mikrorachunki. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 13:11
Od 1 stycznia wprowadzone zostały indywidualne rachunki podatników - tzw. mikrorachunki. To rachunki przypisane każdemu podatnikowi, na które będą płacone podatki PIT i CIT oraz VAT. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także np. akcyzę czy cła.
rozwiń zwiń