X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Służby rozbiły karuzelę VAT. W tle wyłudzenia na 1,7 miliarda złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:30
Krajowa Administracja Skarbowa z Olsztyna i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działając w latach 2015-2019 wprowadziła do obrotu fikcyjne faktury na kwotę blisko 1,7 mld zł.
Doprowadzenie jednego z zatrzymanych do prokuratury
Doprowadzenie jednego z zatrzymanych do prokuraturyFoto: KAS
  • Przestępcy wystawiali puste faktury, korzystali z metody "na słupa"
  • Wyłudzenia oszacowano na blisko 1,7 mld zł
  • Sąd tymczasowo aresztował zatrzymanych

Działania służb prowadzone były w województwie wielkopolskim.

- Olsztyńska KAS, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu CBŚP w Olsztynie zatrzymali, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury, legalizujące obrót paliwami płynnymi. Przeszukano siedziby spółek, biura rachunkowe oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych - napisano w komunikacie KAS.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie przedstawiono im zarzuty. Dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy.

- Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. zbrodnię fakturową, zagrożony karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316 mln zł. Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą - poinformowano.


Mateusz Moraweickie f 663.jpg
Udaremniony przemyt kokainy. Premier dziękuje za wzorcową współpracę służb

Metoda "na słupa"

Jak wyjaśniono, osoby, którym zostały przedstawione zarzuty, to kluczowi członkowie grupy przestępczej. W postępowaniu ustalono, że organizowali oni tzw. fakturownie, czyli spółki wykorzystywane do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności.

Do organów spółek rekrutowali oni tzw. słupy, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwali się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

- Odbiorcami fikcyjnych faktur były między innymi podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z fikcyjnych faktur, były wpłacane na rachunki bankowe "fakturowni", po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym - tłumaczy KAS.

Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

PolskieRadio24.pl, PAP, KAS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemyt kokainy wart miliardy złotych. Prokuratura postawiła zarzuty podejrzanym

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:20
Sąd Rejonowy Gdańsk Południe przychylił się do wniosku prokuratury i wydał w piątek późnym wieczorem nakaz tymczasowego aresztowania dla zatrzymanych przez CBŚP i KAS podejrzanych o przemyt kokainy. Prokuratura postawiła im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu do Polski 1859 kg kokainy wartej około 2,2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udaremniony przemyt kokainy. Premier dziękuje za wzorcową współpracę służb

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 14:54
Szef rządu spotkał się z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej, aby podziękować im za udaremniony przemyt prawie dwóch ton kokainy o wartości około 2 mld złotych. W spotkaniu z premierem wzięli udział m.in. zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udaremniony przemyt papierosów. Znajdowały się w meblach kuchennych z Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 07:14
263 tys. sztuk papierosów o wartości ponad 300 tys. zł ujawniono w meblach kuchennych przesyłanych z Dubaju - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Jak zaznaczono, funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili nielegalny transport dzięki sprawnej analizie ryzyka.
rozwiń zwiń