Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.

2020-01-31, 14:00

Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Raport na temat przewozów pasażerskich opublikował Urząd Transportu Kolejowego. Z opracowania wynika, że w 2019 roku pociągi w naszym kraju przewiozły ponad 355 milionów osób. To o około 25 milionów więcej niż w 2018 roku.

Posłuchaj

Polska kolej ma coraz więcej pasażerów - Aleksander Pszoniak/IAR
+
Dodaj do playlisty

W 2019 roku prawie wszyscy przewoźnicy obsługujący regularne przewozy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pociągach Polregio podróżowało o 7,7 miliona (9,4%) osób więcej niż w 2018 roku. Przewoźnik dalekobieżny, PKP Intercity, odnotował wzrost liczby pasażerów o ponad 2,7 miliona (6%).

Powiązany Artykuł

PKP IC Pendolino Pociąg Potiag Potiah UA.jpg
Wiele zmian na kolei. PKP PLK podsumowuje program modernizacji

Powiązany Artykuł

przejazd kolejowy shutt2-1200.jpg
Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pojedziemy nowymi pociągami. Miliardowe inwestycje na kolei

W ostatnim roku duże wzrosty liczby pasażerów zauważalne były także u przewoźników samorządowych. O ponad milion podróżnych więcej niż w 2018 roku przewiozły: Koleje Śląskie (3,5 miliona osób więcej), SKM Warszawa (2,6 miliona), Koleje Mazowieckie (2,4 miliona), Koleje Dolnośląskie (2,4 miliona), ŁKA (1,3 miliona) i Koleje Wielkopolskie (1,2 miliona). Jeśli chodzi o procentowy przyrost liczby podróżnych, to liderem było ŁKA (27 procent wzrostu) oraz Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie (po 20 procent).

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Adamczyk: jest coraz więcej chętnych do podróżowania pociągami

Urząd Transportu Kolejowego podsumował też rynek przewozów towarowych. W zeszłym roku kolej przewiozła o 5 procent mniej ładunków niż rok wcześniej. Na tym rynku liderem jest PKP Cargo, które ma prawie 40 procent udziału w polskim rynku. UTK zwraca jednak uwagę na rosnące znaczenie mniejszych przewoźników.

IAR, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej