Od przyszłego roku pacjenci dostaną e-skierowania i Elektroniczną Dokumentację Medyczną
Jest już e-recepta, jest Internetowe Konto Pacjenta, są e-zlecenie na wyroby medyczne, w przyszłym roku ruszą e-skierowania i Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. W rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiada także rozwój telemedycyny.
2020-02-12, 09:00
W całym kraju udało się wdrożyć e-recepty, które są realizowane we wszystkich aptekach i wystawia je już większość lekarzy. Wdrożenie trwało rok, a jak podkreśla wiceszef resortu zdrowia, w Stanach Zjednoczonych podobne wdrożenie trwało osiem lat, a jego poziom i tak nie jest pełny. E-recepta to duża zmiana zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Pacjent zyskuje wiele ułatwień, a lekarz lepszą wiedzę, bo za zgodą pacjenta będzie mógł na przykład przejrzeć informacje o wykupionych, bądź nie, lekach.
E-recepty, e-zwolnienia, e-zlecenia
E-recept każdego dnia wystawia się w Polsce ok. 2 mln. Cztery na pięć recept zrealizowanych w aptekach to dokumenty elektroniczne, czyli 80 proc., ale trzeba pamiętać, że część papierowych recept mogło być wystawionych w ubiegłym roku z przyszłą datą realizacji.
Od 1 grudnia 2018 r. działa również e-zwolnienie i tylko w szczególnych przypadkach może być papierowe. Ten projekt realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są także e-zlecenia na wyroby medyczne m.in. aparaty słuchowe, cewniki czy protezy. E-zlecenie będzie obowiązkowe od 1 kwietnia 2020 r.
REKLAMA
Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
– Obecnie wdrażamy elektroniczne skierowania oraz system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. To dwie zmiany, które będą stanowiły kolejny element systemu e-zdrowia. Chcemy, by wszystkie podmioty dołączyły do wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w tym samym terminie, w którym wejdzie elektroniczne skierowanie, czyli na początku przyszłego roku – mówi Janusz Cieszyński.
Pilotaż ruszy w połowie tego roku i będzie polegał na włączeniu kilku podmiotów do systemu w taki sposób, by lekarze mogli wykorzystywać te funkcjonalności wypełniania dokumentacji w postaci elektronicznej i udostępniania jej w formie, która sprawi, że możliwe będzie korzystanie z niej przez inne podmioty.
Koniec papieru i pieczątek
Wiceminister zdrowia zapowiada także rozwój telemedycyny. Wiele z wdrażanych rozwiązań to będą bardziej zaawansowane projekty. Pierwsze już są, w praktycznym wymiarze np. już teraz w gabinetach lekarzy POZ można skorzystać z teleporady.
– Staramy się, by tam, gdzie w przeszłości królowały pieczątki i papier, wprowadzać elektroniczny obieg dokumentów i procesów – podsumowuje Janusz Cieszyński.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA