Alkohol jest problemem dla 600 tysięcy Polaków

Polacy od czterech lat piją te same dawki alkoholu. Jego spożycie na jedną osobę utrzymuje się na stałym, choć wysokim poziomie 9,4-9,5 litra rocznie. Niestety 15 proc. naszych rodaków wypija rocznie powyżej 12 litrów stuprocentowego alkoholu.

2020-02-22, 11:30

Alkohol jest problemem dla 600 tysięcy Polaków
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/Sergey Ryzhov

Od lat 90. XX wieku wskaźnik spożycia alkoholu stale rósł. Na szczęście dziś pozytywne zmiany widać przede wszystkim wśród młodzieży, bo częstość picia i upijania się spadła w tej grupie o kilka punktów procentowych.


 

 

Więcej osób więcej pijących

W 2018 r. do upicia przyznało się 15,5 proc. badanych 13- i 15-latków. Cztery lata wcześniej taką odpowiedź deklarowało ponad 20 proc. Jednocześnie jednak zwiększa się liczba osób wypijających powyżej 12 litrów stuprocentowego alkoholu rocznie. Grupę tę stanowi 15 proc. Polaków.

REKLAMA

– To niepokojące. Takie ilości alkoholu rocznie są ryzykowne – mówi Łukowska.

 

 

Chłopcy i dziewczynki piją tyle samo

Zdaniem Łukasza Wieczorka z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami to dobry znak, że tendencja spożywania alkoholu przez Polaków utrzymuje się na stałym poziomie, tylko szkoda, że nie spada.

REKLAMA

– Alkohol niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Im spożycie jest wyższe, tym wyższy wskaźnik występowania takich skutków, jak na przykład marskość wątroby – mówił w rozmowie z PAP.

Wieczorek podał również, że – szczególnie wśród młodzieży – zamazała się różnica między spożywaniem alkoholu przez chłopców i przez dziewczynki. Z badań wynika bowiem, że dziewczyny piją tak samo jak chłopcy, co różni się od wzorów konsumpcji generalnej, w której dorosłe kobiety wypijają jedną czwartą tego co mężczyźni.

 

 600 tys. osób uzależnionych

REKLAMA

Co prawda działania profilaktyczne i edukacyjne zdają się dawać efekty wśród młodzieży, ale nie wśród dorosłych. Zdaniem Łukasza Wieczorka, czynnikami, które mogłyby przyczynić się do ograniczenia spożywania alkoholu przez Polaków jest ograniczenie dostępności fizycznej i ekonomicznej do alkoholu. W tym kontekście wskazał na instrumenty polityki społecznej, takie jak podniesienie akcyzy na alkohol lub zmniejszenie liczby punktów sprzedaży.

 

 

Katarzyna Łukowska podaje, że osób uzależnionych od alkoholu w Polsce jest około 2,4 proc., czyli ok. 600 tys. Polaków.

REKLAMA

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej