X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza finansowa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z państwowej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:59
Z tarczy finansowej skorzystało już ponad 70 tysięcy firm. By mieć prawo do rządowej pomocy, przedsiębiorcy muszą mieć spadek przychodów o co najmniej 25 procent. 
Audio
  • Tarcza finansowa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z państwowej pomocy (Aleksandra Tycner/PR1)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/Shutterstock
  • Tarcza finansowa to pakiet bezpośredniego wsparcia dla firm w dobie koronawirusa
  • Realizuje go Polski Fundusz Rozwoju
  • Żeby skorzystać ze wsparcia, trzeba m.in. zanotować spadek przychodów o co najmniej 25 procent

Mikro, małe i średnie firmy mogą się ubiegać o bezpośrednią pomoc państwa w postaci częściowo bezzwrotnych pożyczek (czyli de facto subwencji). To, ile trzeba będzie zwrócić, zależy od tego, czy przedsiębiorstwo utrzyma poziom zatrudnienia. Duże firmy również mogą skorzystać z państwowych pożyczek, ale na nieco innych warunkach. W ich przypadku w grę wchodzą także inne formy pomocy, np. obejmowanie udziałów przez państwo.

shutterstock kalkulator 1200.jpg
Tarcza finansowa, czyli płynność przede wszystkim. Zobacz nowe formy wsparcia dla firm

Wiceprezes koordynującego tarczę Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk wyjaśnia, że spadek może być liczony w miesiącach roku 2020 (miesiąc do miesiąca), ale również w stosunku do poprzedniego roku - czyli kwiecień tego roku w stosunku do kwietnia 2019 roku.

Co ważne, wniosków o pomoc nie należy składać pospiesznie - radzi Bartosz Marczuk. Dodaje, że jeśli we wniosku raz już podamy dany miesiąc, a w kolejnym mielibyśmy jeszcze większy spadek przychodu, to w ten sposób zamykamy sobie drogę do większej pomocy.

- Nie ma możliwości wnioskowania drugi raz, jeśli raz już otrzymamy pomoc - podkreśla.

Jak wygląda pomoc z tarczy finansowej?

Dariusz Gałązka z firmy Grant Thornton mówi, że dla mikroprzedsiębiorców przewidziano pulę 25 miliardów złotych, które zostaną przeznaczone na subwencje, zależne od poziomu zatrudnienia. Pula pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 50 miliardów złotych, a maksymalna kwota dofinansowania to 3,5 miliona złotych. Jest ona uzależniona od wysokości obrotów za 2019 rok. Pula dla dużych firm wynosi 25 miliardów złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na pożyczki płynnościowe i preferencyjne oraz na wejście kapitałowe PFR do danej firmy.

Żeby skorzystać z pomocy nie można mieć na koniec 2019 roku zaległości w płatności podatków i składek ZUS. Dodatkowo dany przedsiębiorca musi opłacać podatki w Europejskim Obszarze Gospodarczym, a jego beneficjent rzeczywisty nie może mieć rezydencji w raju podatkowym.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Schreiber: jesteśmy od tego, żeby pomóc polskim firmom

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 08:51
- Dzisiaj trwa walka o uratowanie jak największej liczby miejsc pracy i firm - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Schreiber z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rodziny Alina Nowak: od starostów, prezydentów miast i dyrektorów urzędów pracy zależy, kiedy pomoc państwa trafi do firm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:00
Powiatowe urzędy pracy pomagają przedsiębiorcom w dostępie do pieniędzy z tarczy antykryzysowej, dlatego zostały zasilone dodatkowymi środkami z ministerstwa rodziny, aby szybciej rozpatrywały wnioski od firm - powiedziała w audycji "Express Gospodarczy" Alina Nowak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do firm trafiło już ponad 15 mld zł. Premier: nikt nie zostanie bez pomocy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 21:26
"W ramach Tarczy Finansowej, zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju, do firm trafiło 15,2 mld zł" - przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń