X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Polska Grupa Górnicza wznawia wydobycie węgla w 3 zatrzymanych z powodu pandemii kopalniach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 14:15
Przed powrotem do pracy w najbliższy wtorek górnicy Polskiej Grupy Górniczej przejdą kolejne badania na obecność wirusa. W zatrudniającej ponad 41 tys. osób PGG potwierdzono zakażenie 745 górników. Prawie 1,7 tys. pracowników spółki objęto kwarantanną.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Planujemy i chcielibyśmy od wtorku przyszłego tygodnia, powoli - w zależności od sytuacji na poszczególnych kopalniach, najpierw Jankowice, później kolejne - wznawiać produkcję węgla na tych aktywach - powiedział prezes największej górniczej spółki Tomasz Rogala w wywiadzie dla regionalnego portalu Silesia24.pl.

kopalnia free 1200.jpg
"Większość górników przechodzi infekcję bezobjawowo". Jacek Sasin po posiedzeniu sztabu kryzysowego na Śląsku

Najwięcej zakażeń w trzech zakładach

Kopalnia Jankowice (część rybnickiej kopalni ROW) oraz kopalnia Murcki-Staszic w Katowicach nie wydobywają węgla już trzeci tydzień, natomiast gliwicka kopalnia Sośnica nie pracuje od tygodnia. W tych trzech zakładach potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem, a ich całą załogę objęto badaniami przesiewowymi. Jak poinformował prezes, dotąd pobrano wymazy do badań od ponad 7,6 tys. pracowników. W środę badania są kontynuowane.

- Nasze działania co do tych kopalń zmierzają do tego, żeby w przyszłym tygodniu - mówimy tutaj, mam nadzieję, od wtorku - powoli wznawiać produkcję na tych trzech zakładach - powiedział Rogala, zapowiadając, że przed powrotem do pracy górnicy - zgodnie z procedurami - przejdą kolejne badania na obecność wirusa.

Trudna sytuacja ekonomiczna PGG

- Na podstawie tych podwójnych badań będziemy przygotowywali załogi i odpowiednie grupy ludzi do tego, żeby mogli wrócić na kopalnie i wznowić produkcję. To wszystko dzieje się w ścisłym ustaleniu pomiędzy PGG, kopalniami a sanepidami - mówił prezes w portalu Silesia24.pl.

Ocenił, że obecna, trudna sytuacja ekonomiczna PGG jest pochodną kilkunastoprocentowego spadku zapotrzebowania na energię, w tym energię z węgla, w związku z pandemią koronawirusa.

- Epidemia na pewno zdemoluje obraz zapotrzebowania na energię i węgiel. Będziemy musieli spółkę do tego dostosować, dzieląc nasze działania - po pierwsze przede wszystkim zapanować nad epidemią, po drugie wznowić produkcję, po trzecie przystosować spółkę do tej zmiany - mówił szef największej górniczej spółki.

Zmienna sytuacja na rynku węgla

W maju - na podstawie porozumienia zawartego w miniony piątek ze związkami zawodowymi - wymiar czasu pracy w PGG oraz wynagrodzenia załogi zostały zmniejszone o 20 proc. Na początku czerwca zarząd ma wrócić do rozmów ze stroną społeczną.

- Przedstawimy, gdzie spółka jest, jak wygląda jej obraz pod względem produkcyjnym i ekonomicznym, i będziemy zastanawiać się oraz proponować, co robić dalej w spółce, w jaki sposób pracować dalej, żeby zabezpieczyć miejsca pracy i dalszy byt spółki - wyjaśnił prezes, zastrzegając, że sytuacja rynkowa cały czas dynamicznie się zmienia.

- Cały czas trwają negocjacje z naszymi głównymi odbiorcami w energetyce zawodowej co do wolumenów węgla, które w tym roku zostaną odebrane, a to wszystko dzieje się w warunkach bardzo dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Nikt nie jest w stanie dzisiaj określić i oszacować, jakie będzie finalne zużycie energii w Europie i w Polsce oraz jak to wpłynie na sektor węglowy. Możemy tylko przyjmować pewne szacunki - mówił Rogala.

Mniej węgla na zwałach

Dodał, że w efekcie zmniejszonej w ostatnich tygodniach produkcji (z powodu wstrzymania wydobycia w trzech kopalniach i ograniczenia wymiaru czasu pracy o 20 proc.) zaczęła zmniejszać się ilość zwałów nieodebranego przez klientów węgla. Znacząco spadły zapasy węgla opałowego, kupowanego przez indywidualnych i komunalnych odbiorców. Rogala ocenił, że finalna wielkość zwałów będzie pochodną zapotrzebowania na węgiel i wielkości jego produkcji w PGG do końca tego roku.

Oprócz trzech kopalń PGG, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wydobycie wstrzymały także: należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Pniówek w Pawłowicach oraz należąca do spółki Węglokoks Kraj bytomska kopalnia Bobrek.

Wcześniej przedstawiciele JSW deklarowali, że Pniówek może wznowić produkcję już w czwartek, zaś kopalnia Bobrek nie będzie wydobywać węgla co najmniej do czwartku włącznie, z możliwością przedłużenia przerwy w produkcji, jeżeli będzie taka konieczność.

Koronawirus na Śląsku

Jak podał Śląski Urząd Wojewódzki, w ostatnim czasie potwierdzono zakażenia koronawirusem u 16 kolejnych pracowników kopalni Bobrek. Także tam, podobnie jak w kopalni Pniówek, trwają badania przesiewowe całej załogi.

Do środy w woj. śląskim potwierdzono łącznie 4345 przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej spośród wszystkich polskich regionów. 157 osób zmarło, 935 wyzdrowiało. W szpitalach jest 401 osób.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaawansowane technologie nadzieją dla polskiego węgla?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:47
- Szansą na obronę węgla kamiennego jako nośnika energetycznego mogą być zaawansowane technologie jego wykorzystania, związane np. ze zgazowaniem węgla lub magazynowaniem CO2 - ocenia prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Grupa jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: sytuacja epidemiczna w kopalniach jest opanowana

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 08:21
– W śląskich kopalniach pojawiły się ogniska wirusa. Sytuacja jest monitorowana przez służby sanitarne i Ministerstwo Aktywów Państwowych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Większość górników przechodzi infekcję bezobjawowo". Jacek Sasin po posiedzeniu sztabu kryzysowego na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 16:42
- Spośród blisko 800 górników zarażonych koronawirusem, tylko 26 przebywa w szpitalach - taką informację przekazał w Katowicach wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych wziął udział w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego Wojewody Śląskiego.
rozwiń zwiń