Ministerstwo Finansów sięga po środki nadzwyczajne. Zawiesi stabilizującą regułę wydatkową
Ministerstwo Finansów zawiesi stabilizującą regułę wydatkową, żeby móc pobudzać gospodarkę w czasie kryzysu. Chodzi o przepisy, które ograniczają możliwość zwiększania wydatków z budżetu państwa.
2020-05-20, 15:37
Posłuchaj
Główny ekonomista w resorcie finansów Łukasz Czernicki wyjaśnia, że zmiana pozwoli na dokładniejsze określenie, kiedy można zwiększyć wydatki budżetowe.
Powiązany Artykuł
Minister finansów: mamy nadzieję, że w przyszłym roku bardzo mocno się odbijemy
Wyjaśnił, że nastąpi między innymi rozszerzenie stanów nadzwyczajnych, w czasie których można zawiesić funkcjonowanie reguły wydatkowej. Dotychczas wyłączenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej możliwe było wyłącznie w sytuacji stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wśród zmian ma się też znaleźć przepis pozwalający na zawieszenie reguły wydatkowej na okres od 2 do 4 lat, w zależności od głębokości spowolnienia gospodarczego. Łukasz Czernicki poinformował, że planowana jest też zmiana pozwalająca na zwiększenie wydatków publicznych.
Zmiana reguły wydatkowej ma nastąpić przed nowelizacją tegorocznego budżetu, która jest planowana na przełom czerwca i lipca.
Wprowadzenie stabilizującej reguły wydatkowej nastąpiło w listopadzie 2013 roku, kiedy Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ma ona ograniczyć wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych do średniego tempa wzrostu PKB. W okresie dobrej koniunktury wydatki będą rosnąć wolniej niż PKB, a w okresie spowolnienia gospodarczego – szybciej.
REKLAMA
Zgodnie z zapisami ustawy w sytuacji nadmiernej nierównowagi finansów publicznych włączy się zapisana w regule automatyczna korekta tempa wzrostu wydatków. Korekta ta będzie jednak zawieszona w razie prognozowanego silnego spowolnienia gospodarczego.
PolskieRadio24.pl/IAR/akg/DoS
REKLAMA