Skróci się czas podróży drogą krajową numer 42. Powstanie obwodnica Wąchocka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację obwodnicy Wąchocka. Powstanie ona w ciągu drogi krajowej numer 42.
2020-06-15, 14:16
Ogłoszenie postępowania ukaże się w najbliższych dniach. Obwodnica Wąchocka jest pierwszą świętokrzyską inwestycją, którą będzie realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic.
Powiązany Artykuł
Wkrótce powstaną nowe odcinki drogi Via Carpatia. Znamy ich lokalizacje
Obwodnica Wąchocka o długości około prawie 12 kilometrów będzie biec nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.
Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z ciasnego rynku w Wąchocku, przez co poprawi się bezpieczeństwo ruchu i komfort życia mieszkańców miasta.
Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową numer 42 komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową numer 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Podkarpacia.
W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi, czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, 11 obiektów inżynierskich. Będą to mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, podziemne przejście dla pieszych.
REKLAMA
W ramach projektu zostaną wybudowane także drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, oświetlenie i odwodnienia.
Realizację inwestycji przewidziano na lata 2020-2024.
W Programie budowy 100 obwodnic na terenie województwa świętokrzyskiego zapisane zostały jeszcze obwodnice Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78, Osieka w ciągu drągi krajowej nr 79 i Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42.
Powiązany Artykuł
Powstaną nowe obwodnice Osieka i Chmielnika. Znamy szczegóły tych inwestycji
W ramach rządowego Programu do 2030 roku powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów. Resort infrastruktury zapewnia, że będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.
REKLAMA
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA