X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie użytkowana wieczystego we własność. Warszawa wznawia wysyłkę zaświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 16:20
Warszawa "odmraża" wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – poinformował stołeczny magistrat. Do mieszkańców trafi wkrótce ponad 74 tys. dokumentów przygotowanych podczas pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Robert Ejsmond

– Sytuacja epidemiczna jest już unormowana, dlatego podjęliśmy decyzję o wznowieniu wysyłki zaświadczeń o przekształceniu. Wcześniej nie chcieliśmy niepotrzebnie narażać naszych mieszkańców na wizytę na poczcie – tłumaczy wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

warszawa 1200 pap.jpg
Warszawa: bonifikata od opłat przekształceniowych z przedłużonym terminem

Przygotowano 74 tys. dokumentów

Ratusz przypomniał, że – w związku z pandemią koronawirusa – 1 kwietnia wysyłka dokumentów związanych z przekształceniem została wstrzymana. Zaznaczył jednak, że zaświadczenia były przez cały czas przygotowywane.
– A teraz zostaną wysłane do adresatów – podkreślają pracownicy magistratu.
Jednocześnie informują, że do czasu wstrzymania wysyłki do mieszkańców trafiło blisko 230 tys. zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, a w okresie ograniczeń przygotowano ponad 74 tys. dokumentów.

Miasto przypomniało również, że przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Nowy właściciel gruntu musi wnieść opłatę przekształceniową na rzecz dotychczasowego właściciela. Opłata przekształceniowa ma być wnoszona przez okres 20 lat i co do zasady jest równa dotychczasowej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

Jednak – jak podkreślono – samorządy na podstawie uchwały rady, mogły udzielić bonifikaty od tej opłaty.

shutterstock osiedle płot 1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

– Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę, jeśli wpłacą całą kwotę jednorazowo. Stołeczni radni rozszerzyli także jej zakres również o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych – przypomina stołeczny urząd.

Wydłużony czas wydawania zaświadczeń

Problemy z dokumentami pojawiły się w Warszawie jeszcze przed ogłoszeniem stanu pandemii i problemami z tym związanymi.

– Aby skorzystać z pełnej bonifikaty, ustawa zobowiązuje dotychczasowych użytkowników wieczystych, aby zgłosili się z wnioskiem o jednorazową zapłatę – i tym samy skorzystania z pełnej bonifikaty – w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania zaświadczenia o przekształceniu – tłumaczył wówczas wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Z uwagi na trwający proces wydawania zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, część z nich została doręczona po ustawowych terminach wniesienia rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok, a część nie dotarła do tej pory.

Z tego względu radni podjęli decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków, by zapobiec pogorszeniu sytuacji osób, które nie zgłosiły zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie oraz tych osób, które otrzymają zaświadczenie po terminach wniesienia opłaty przekształceniowej za 2019 i 2020 rok.

W stolicy jest ponad 460 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Część zaświadczeń już wysłano, ale nie brakuje opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:26
Do 31 grudnia gminy mają czas na przesłanie mieszkańcom zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego na ich gruntach we własność. Wiadomo już jednak, że w części przypadków pisma nie dotrą do zainteresowanych czas. Z opóźnieniami mamy do czynienia m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Władze zapewniają jednak: otrzymanie zaświadczenia po czasie nie będzie skutkowało utratą prawa do bonifikaty, o ile zadziałamy odpowiednio szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:46
Problemy Polaków z zaświadczeniami o własności lokali. Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność. Ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadcza, czy dotyczy to naszego lokalu. Termin wydawania zaświadczeń był określony do końca roku. Duże aglomeracje, m.in. Warszawa, Kraków, Poznań i Katowice potrzebują na to więcej czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 12:00
-Każda wniesiona opłata roczna za użytkowanie wieczyste za grunt, którego przekształcenie zostanie potwierdzone w późniejszym terminie, będzie zaliczona na poczet opłat przekształceniowych lub opłaty jednorazowej - podkreśliło Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma uwłaszczeniowa. Warszawa wydała połowę zaświadczeń o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:05
Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński poinformował, że urzędy wydały do tej pory około 50 procent zaświadczeń dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak dodał, cały proces ma zostać prawie całkowicie domknięty do połowy roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci już mało kto. Przekształcenie postępuje

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:14
W 2020 r. już tylko nieliczni właściciele mieszkań powinni wnieść roczną opłatę za likwidowany tytuł prawny do nieruchomości - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita. I jak dodaje, zostają "trudne przypadki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: bonifikata od opłat przekształceniowych z przedłużonym terminem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 07:37
Stołeczni radni przyjęli uchwałę pozwalającą na udzielenie bonifikaty od opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r. Celem uchwały jest zapobieżenie pogorszeniu sytuacji osób, które nie zgłosiły zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie – podano w uzasadnieniu uchwały.
rozwiń zwiń