Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. W tle plenerowa lekcja historii o powstaniu warszawskim
W Warszawie rozpoczął się Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Hasłem przewodnim jest "Warszawskie Powstanie wśród nas pozostanie". Zjazd potrwa do 2 sierpnia. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.
2020-07-31, 18:30
Pierwotne zjazd miał odbyć się w czerwcu w Głogowie, jednak pandemia pokrzyżowała te plany.
- Bardzo zależało nam na ukazaniu potencjału tego miasta, m.in. jego zabytków i walorów sportowo-rekreacyjnych, a przede wszystkim gościnności jego mieszkańców. Dlatego też w porozumieniu z władzami miasta, planowany Zjazd Dużych Rodzin w Głogowie został przełożony na przyszły rok - tłumaczą organizatorzy spotkania, czyli Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".
Powiązany Artykuł
Blisko 990 tysięcy rodzin wielodzietnych korzysta z Karty Dużej Rodziny
Pierwszy raz "Plenerowy"
Sytuacja wymusiła zmianę formuły spotkania, dlatego impreza została zorganizowana w Warszawie, w czasie – jak podkreślają organizatorzy – "kiedy myśli Polaków kierują się ku upamiętnieniu bohaterskiego zrywu warszawiaków w 1944 roku". Zjazd stał się więc okazją do uczestniczenia w obchodach 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Poza tym, VIII Zjazd zmienił swoją nazwę na Plenerowy, gdyż większość aktywności rodzinnych odbywa się na świeżym powietrzu, w większym rozproszeniu i mniejszych grupach. Wynika to po części z wyjątkowej sytuacji spowodowanej pandemią.
REKLAMA
Partnerem Głównym Zjazdu została Fundacja KGHM Polska Miedź, natomiast Orlen został Partnerem Strategicznym. Merytorycznie spotkanie będą wspierać Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Pamięć o bohaterach
Jednym z głównych założeń organizatorów jest przeprowadzenie swoistej plenerowej lekcji historii, której kwintesencją będzie udział w obchodach rocznicy powstania warszawskiego. W sobotę od rana w planach są ścieżki edukacyjne śladami powstania, czyli wędrówki śladami powstańców w godzinie "W", co pozwoli lepiej zrozumieć i przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o bohaterach, o wolności i bezpiecznym domu, o który walczyli.
Wieczorem odbędzie się msza trydencka w intencji uczestników powstania warszawskiego oraz spotkanie ze świadkiem Powstania. Po tym wydarzeniu uczestnicy Zjazdu wysłuchają piosenek powstańczych na podstawie wspomnień sanitariuszki powstania warszawskiego. Z kolei w niedzielne południe wszyscy uczestnicy Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin zrobią sobie wspólne zdjęcie pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Powiązany Artykuł
Wakacje z Kartą Dużej Rodziny. Bogaty system zniżek w tysiącach lokalizacji
Zaczęło się od samorządów
Warto przypomnieć, że Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" od samego początku swojej działalności starał się o wprowadzenie w Polsce Kart Dużej Rodziny. Początkowo – gdy nie było szans na wprowadzenie Karty ogólnopolskiej – działania skoncentrowano wokół samorządów.
REKLAMA
Szybko pozyskano pierwsze miasta, które zdecydowały się na taki krok. Pod koniec 2012 roku w całej Polsce było już ponad 100 miast, które – pod różnymi nazwami – wprowadziły swoje karty. I wówczas ideą zainteresował się rząd. Dzisiaj podstawę całego systemu stanowi Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Dla rodzin wielodzietnych karty są formą ułatwienia życia, pozostawienia w budżetach rodzin pewnej sumy pieniędzy, poprzez zniżki i nieodpłatne udostępnienie niektórych usług (na przykład wejścia do parków narodowych). Niezwykle istotną rolą Karty jest przeciwdziałanie wykluczeniu rodzin mających liczne potomstwo przez obniżenie kosztów uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, w życiu sportowym.
PolskieRadio24.pl/DoS
REKLAMA