Koronawirus uderzył w sprzedaż aut. Odbudowa rynku potrwa 5 lat

Pandemia, a szczególnie niepewność z nią związana, uderzyła w sektor motoryzacyjny. Jak informuje Reuters, przykładem są japońscy producenci aut, którzy odnotowali w lipcu 12 proc. spadek sprzedaży ich produktów na świecie. Eksperci oceniają, że powrót do stanu sprzed 2019 r. może zająć jeszcze 5 lat.

2020-08-30, 13:50

Koronawirus uderzył w sprzedaż aut. Odbudowa rynku potrwa 5 lat
W 2018 r. zarejestrowano w Polsce 532 tys. nowych aut.Foto: pixabay

Spadek sprzedaż japońskich samochodów trwa już piąty miesiąc z rzędu, ponieważ popyt na samochody pozostaje słaby, nawet po ponownym otwarciu fabryk i dealerów po blokadach związanych z koronawirusem.


Powiązany Artykuł

1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Koronawirus uderzył w polski rynek motoryzacyjny. Spadek produkcji i mniej zarejestrowanych aut

Siedmiu głównych producentów samochodów w kraju, w tym Toyota i Nissan, sprzedało w zeszłym miesiącu łącznie 2,01 miliona pojazdów, wynika z obliczeń Reutera na podstawie danych sprzedażowych opublikowanych przez firmy w ostatni piątek.

Spadki sprzedaży są jednak coraz mniejsze, a w ostatnim miesiącu nawet rosną w Chinach i Europie

Pocieszające jest to, że tempo spadku miesięcznej sprzedaży jest mniejsze o 50% w stosunku do kwietniu i o 21,3% w czerwcu.

Jednocześnie sprzedaż w Chinach wzrosła w stosunku do roku w przypadku większości producentów samochodów, a Toyota, największy producent samochodów w kraju, również odnotowała wzrost w Europie.

REKLAMA

Popyt na nowe auta słabł od marca, normalność wróci za 5 lat

Globalny popyt na samochody był słaby od marca ze względu na związane z wirusami zamówienia na pobyt w domu w wielu krajach, co doprowadziło do spadku liczby wizyt w salonach samochodowych, a potencjalni klienci również ponownie rozważali duże zakupy.

Wiele krajów łagodzi ograniczenia związane z blokadami, ale eksperci branżowi przewidują, że powrót popytu do poziomu z 2019 r. może zająć nawet pięć lat.

Reuters.com, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej