Pomoc dla lotnisk, które ucierpiały przez pandemię. Zgoda KE na polskie wsparcie
Komisja Europejska zatwierdziła opiewający na 32 mln euro polski program na rekompensaty dla portów lotniczych za poniesione przez nie straty wynikające z pandemii koronawirusa.
2020-09-29, 14:50
Urzędnicy w Brukseli uznali, że przygotowany przez władze w Warszawie program w wysokości 142 mln zł jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Duże straty operatorów lotnisk
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, 15 marca rząd zakazał wykonywania wszelkich międzynarodowych i krajowych przewozów pasażerskich na polskich lotniskach.
Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od 1 czerwca, ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy lotów i środki restrykcyjne obowiązywały do końca czerwca.
Powiązany Artykuł
Znamy nowe rozporządzenie rządu dotyczące zakazu lotów
Skutkowało to dużymi stratami dla operatorów polskich portów lotniczych. W ramach zatwierdzonego przez KE programu polskie władze będą rekompensowały portom lotniczym straty w dochodach poniesione w okresie pomiędzy 15 marca a 30 czerwca, które nastąpiły w wyniku restrykcji dotyczących międzynarodowych i krajowych przewozów pasażerskich.
Wsparcie ma mieć formę dotacji bezpośrednich. W program wbudowano bezpiecznik, tak aby całe wsparcie przekraczające rzeczywiste szkody otrzymane przez beneficjentów musiało być zwrócone do budżetu.
KE uznała, że w związku z tym wykluczono ryzyko, iż pomoc państwa przewyższy straty. "Komisja ustaliła, że zgłoszony przez Polskę program zapewni odszkodowanie za szkody bezpośrednio związane z wybuchem koronawirusa. Stwierdziła również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie przekracza kwoty niezbędnej do naprawienia szkody" - podkreślono w komunikacie.
REKLAMA
Posłuchaj
Z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych wynika, że z trzynastu takich portów w pierwszej połowie br. skorzystało o 64 proc. mniej pasażerów niż przed rokiem.
Totalne załamanie przewozów odnotowano w drugim kwartale 2020 roku. W tym czasie na trzynastu lotniskach regionalnych obsłużono zaledwie 80 tys. podróżnych, to jest aż o 7,99 mln mniej (o 99 proc.) w porównaniu z drugim kwartałem 2019 roku.
IAR/PAP, PR24, akg
REKLAMA