Zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Zbliża się ważny termin
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za listopad, w ramach tarczy antykryzysowej 6.0, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina ZUS.
2020-12-29, 14:40
Tzw. tarcza antykryzysowa 6.0. zakłada m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.
- Bardzo ważne jest to, aby przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego zwolnienia, złożyli dokumenty rozliczeniowe. Firmy, które tego nie zrobią do końca tego roku, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Dodaje, że na 22 grudnia deklaracji nie złożyło ponad 70 tys. płatników. Tacy przedsiębiorcy otrzymali informacje na Platformie Usług Elektronicznych o tym, że ZUS nie odnotował przekazania wymaganych dokumentów.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem aplikacji e-płatnik dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Powiązany Artykuł
Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Zobacz, kogo obejmie wsparcie i kiedy będzie dostępne
Zgodnie z przepisami zwolnienie z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych przysługuje jedynie przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowana została podstawa wymiaru składek za pełen miesiąc obowiązująca dla danego przedsiębiorcy lub osoby współpracującej.
Najniższa podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców wynosi: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – w okresie korzystania z preferencyjnych składek przez 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są także ze składania dokumentów przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus, z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie.
PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA