Raport: niemal połowa skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy dotyczy wypłaty świadczeń

O naruszeniach dotyczących wypłaty świadczeń, terminowości wypłaty wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych - mówiono podczas zdalnego plenarnego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.

2021-02-23, 16:13

Raport: niemal połowa skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy dotyczy wypłaty świadczeń
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Tong_stocker

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreślała, że przestrzeganie przepisów w tym zakresie Inspekcja traktuje priorytetowo, także w trakcie trwania pandemii COVID-19.


Posłuchaj

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko o przestrzeganiu przepisów o wypłacie świadczeń pracowniczych. (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Jak mówiła "niewywiązywanie się przez pracodawców z obowiązku prawidłowej i terminowej wypłaty należnych składników wynagrodzenia, nie tylko działa destrukcyjnie na rynek pracy, ale też pozbawia pracowników niezbędnych środków utrzymania oraz rzutuje na ich funkcjonowanie w wielu sferach życia".

- Naruszenia dotyczące wypłaty świadczeń dotyczyły najczęściej terminowości wypłaty wynagrodzenia, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych - mówił przedstawiając raport PIP Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy.

Poinformował, że nieprawidłowości ujawniano głównie w takich branżach jak handel i naprawy, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa a także budownictwo. Pracownicy tych branż kierują do PIP najwięcej skarg i stąd przeprowadzanych jest w nich najwięcej kontroli.
Pracodawcy wskazują, że zasadniczym powodem nieterminowości i niewypłacania świadczeń pracowniczych są trudności w zachowaniu płynności finansowej.

REKLAMA

Posłuchaj

Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy, o naruszeniach dotyczących wypłaty świadczeń. (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Mówią, że kontrahenci nie wywiązują się ze zobowiązań. Nie jest to jednak żadne usprawiedliwienie, gdyż terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkiem pracodawcy.

Członkowie Rady Ochrony Pracy pytali, jak wygląda relacja pomiędzy strumieniem pieniędzy przekazywanych pracodawcom z tarcz antykryzysowych a wypłatą wynagrodzeń.

REKLAMA

Minister Katarzyna Łażewska-Hrycko poinformowała, że nie zostało to jeszcze sprawdzone i że kontrole w tym zakresie zostaną przeprowadzone w tym roku. Zapowiedziała, że od marca inspektorzy pracy będą pracowali w normalnym trybie.

IAR, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej