X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolej bardziej dostępna. Podpisano pierwszą umowę w ramach programu Kolej Plus

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:50
Pierwszy podpisany projekt w ramach programu Kolej Plus dotyczy przywrócenia kolei pasażerskich do Kozienic w województwie mazowieckim. W sprawie pozostałych inwestycji toczą się rozmowy na temat szczegółów programu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/krajowyprogramkolejowy

Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych i samorządowcy zakończyli właśnie kolejną turę rozmów w sprawie inwestycji. Tym razem ich tematem były przede wszystkim prace studialne. To czwarte spotkanie w tej sprawie. Z powodu pandemii odbywają się one zdalnie.

Program Kolej Plus ma walczyć z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym i zwiększyć dostępność do kolei.

Na koniec lutego, ze złożonych 75 wniosków, 59 jest na etapie przygotowań do ogłoszenia przetargów. Mają one wyłonić firmy, które opracują szczegółowe projekty inwestycji. Dla 15 projektów już ogłoszono postępowanie przetargowe.

Jeśli chodzi o projekt "Kolej w Kozienicach - likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego" to z wykonawcą została podpisana umowa na opracowanie jego studium. Wnioskodawcy poinformowali, że dla 48 przedsięwzięć w budżecie na 2021 roku jest zabezpieczenie finansowania na opracowanie wstępnych studiów planistyczno–prognostycznych.

– Liczna obecność wnioskodawców na spotkaniach organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe pokazuje zainteresowanie i zaangażowanie w kolejny etap Programu Kolej Plus. Cykliczne spotkania pozwalają wyjaśniać wątpliwości i ułatwiają przygotowywanie niezbędnych dokumentów.

Jest już jedna podpisana umowa na opracowanie wstępnego studium wykonalności, a dla 15 projektów ogłoszono postępowania przetargowe – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

pociąg dworzec 1200.jpg
Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

Do II etapu Programu Kolej Plus zakwalifikowało się w sumie 79 projektów. Cztery zgłoszenia zostały jednak wycofane przez wnioskodawców. Chodzi o  budowę przystanku Mysłowice Północ na istniejącej linii 138 jako usprawnienie kolejowego połączenia Katowice – Nowy Bieruń, o rewitalizację linii kolejowej na odcinku Konstancin-Jeziorna – Nowa Iwiczna, odbudowę linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski – Małkinia oraz o budowę peronu pasażerskiego w miejscowości Brzezówka w gminie Tarnowiec.

W drugim etapie samorządy mają 12 miesięcy na opracowanie planów inwestycji. Ponadto wnioskodawcy muszą uzyskać niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15 procent kosztów inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów. Wymaganie jest takie, że na danej linii powinny kursować minimum 4 pary pociągów przez 5 lat. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Inwestycje w ramach programu Kolej Plus mają powstać do 2028 roku. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Program jest wart 6,6 miliarda złotych, w tym 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa, a około miliarda środki z budżetów samorządowych. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Infrastruktury.

Aleksander Pszoniak, IAR, PR24, akg

Czytaj także

PKP Intercity inwestuje w tabor. Spółka kupiła 30 nowoczesnych lokomotyw

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:31
PKP Intercity zaprezentowała ostatnią z trzydziestu lokomotyw odebranych od firmy Newag. Lokomotywa została oklejona hasłami zachęcającymi do kupowania polskich produktów. Początkowo państwowy przewoźnik zamówił 20 lokomotyw typu Griffin. We wrześniu zeszłego roku firma rozszerzyła jednak zamówienie o kolejnych 10 maszyn tego typu. Lokomotywę powitano dziś na dworcu Warszawa-Wschodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bittel o problemach z wdrażaniem Czwartego Pakietu Kolejowego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:20
Wdrażanie Czwartego Pakietu Kolejowego w Polsce jest opóźnione. Mówił o tym na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Czwarty pakiet, podobnie jak poprzednie ma zintegrować europejską kolej, podnieść jej konkurencyjność i bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacja linii kolejowej w regionie Kłodzka. Podpisano umowę na generalny remont

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:45
PKP Polskie Linie Kolejowe rewitalizują trasę do Kłodzka z Wałbrzycha. Na odcinku Ścinawka - Kłodzko Główne zostaną wyremontowane dwa mosty i jeden wiadukt. Wszystko po to, by w przyszłości przywrócić ruch kolejowy na tej trasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:40
14 marca na stacji Warszawa Główna po długiej przerwie znów pojawią się pociągi pasażerskie. Dworzec będzie obsługiwał przede wszystkim ruch aglomeracyjny, regionalny i lokalny.
rozwiń zwiń