more_horiz
Gospodarka

Zmalał przemyt papierosów, ale wysoki udział szarej strefy w polskiej gospodarce utrzymuje się

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:55
Prognozowany przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych udział szarej strefy w tworzeniu polskiego PKB ma wzrosnąć w tym roku do 18,3 proc. z 18 proc. w roku 2020. Zwiększyła się również wartość dóbr i usług wytwarzanych w szarej strefie i związana była z pandemią koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych udział szarej strefy w tworzeniu tegorocznego PKB Polski ma wynieść 18,3 proc., co przekłada się łącznie na kwotę 469 mld zł – to nieznacznie więcej niż w 2020 roku, w którym wyniósł 18 proc. (447 mld zł). W roku 2019 – według IPAG – udział ten wyniósł 17,2 proc. (419 mld zł).

Konieczność szukania oszczędności

Według najnowszego raportu Instytutu "Szara strefa 2021" spadek PKB, zamrożenie aktywności gospodarczej w wielu branżach i słabsza mobilność ludności przyczyniły się do niższych zysków przedsiębiorstw i spowodowały konieczność szukania oszczędności m.in. poprzez przeniesienie części bądź całości działalności do szarej strefy. Dodatkowo wystąpiły takie czynniki sprzyjające rozwojowi szarej strefy, jak: wzrost cen, wzrost wynagrodzenia minimalnego, czy też nowe formy opodatkowania.

terminal płatniczy1200.jpg
Płatności elektroniczne są coraz popularniejsze, co mocno ogranicza szarą strefę

Autorzy raportu zwracają uwagę, że konieczność pozostania w domu pozytywnie wpłynęła na dalszy rozwój obrotu bezgotówkowego, a szczególnie przyczynił się do tego wzrost zainteresowania zakupami przez internet. Poza tym względy bezpieczeństwa zachęciły konsumentów do częstszego korzystania z kart zbliżeniowych i unikania płatności z użyciem banknotów i monet.

Więcej obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS

Wiceprezes IPAG Jacek Fundowicz zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa wpłynęła również na zatrudnienie obcokrajowców na polskim rynku pracy. Po spadku napływu cudzoziemców w pierwszych miesiącach 2020 roku od lipca nastąpił wzrost liczby pracowników przyjeżdżających z zagranicy. Mimo to liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców w 2020 roku zmalała, w tym również liczba zatrudnionych w szarej strefie. IPAG szacuje, że w szarej strefie w zeszłym roku pracowały około 752 tys. obcokrajowców, podczas gdy rok wcześniej było ich 812 tys. Wzrosła jednocześnie liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. O ile w roku 2019 było ich około 314 tys., to w roku 2020 już ponad 323 tys.

 Przez wiele lat mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby osób z zagranicy zatrudnionych w szarej strefie. W okresie pandemii liczba ta po raz pierwszy od lat spadła. Złożyły się na to dwie rzeczy. Po pierwsze spadła liczba obcokrajowców w gospodarce, a po drugie zwiększyła się liczba ubezpieczonych w ZUS-ie – podkreśla Jacek Fundowicz.

Podróbki...
Rynek podróbek ma się dobrze mimo pandemii. Nowy raport Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej

Kluczowy element nielegalnej szarej strefy

W raporcie IPAG czytamy także, iż przemyt papierosów, a także nielegalna produkcja, stanowią jeden z trzech kluczowych elementów szacowanej przez GUS nielegalnej szarej strefy.

Według IPAG wartość przemytu papierosów do Polski wyniosła w 2020 roku 2,2 mld zł, a wartość nielegalnej produkcji krajowej ocenia na 0,5 mld zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 2,8 mld zł i 0,8 mld zł.

Główne przyczyny spadku przemytu papierosów i ich nielegalnej produkcji to – w opinii wiceprezesa IPAG – czasowe zamknięcie granic w czasie pandemii i zmniejszenie handlu targowiskowego, gdzie wprowadzane są nielegalne papierosy do obrotu.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem