Polecone wkrótce bez znaczka. Zobacz, co się zmieni w wysyłce listów

2021-04-07, 16:40

Polecone wkrótce bez znaczka. Zobacz, co się zmieni w wysyłce listów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Tylko do końca kwietnia wysyłka listów poleconych będzie możliwa z opłatą w postaci tradycyjnych znaczków pocztowych - poinformowała Poczta Polska.

Od 1 maja br. na listach poleconych krajowych i zagranicznych w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka "R", na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę.

Rozwiązanie to - jak czytamy - przygotowano by uprościć zasady nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzować formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane i przyspieszyć proces obsługi klientów w placówkach pocztowych. Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. "zwykłych".

W informacji wskazano, że listy polecone stanowią 1/3 przesyłek całej korespondencji listowej. Zaznaczono, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co usprawnia proces logistyczny związany z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji.

Powiązany Artykuł

poczta skrzynka pxhere UA.jpg
Poczta Polska stawia na usługi kurierskie i rozszerza współpracę z Amazonem

Przypomniano, że listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej: priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania (pod warunkiem nadania listu do godziny 15:00) oraz ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych - elektronicznej.

Zaznaczono, że Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać znaczki dla hobbystów.

PAP, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej