Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma lepiej chronić kupujących mieszkanie. Sejm poparł ustawę

Powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - zakłada ustawa, którą uchwalił Sejm.Za ustawą głosowało 417 posłów, przeciw było 30, a czterech się wstrzymało.

2021-04-20, 15:49

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma lepiej chronić kupujących mieszkanie. Sejm poparł ustawę
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay.com

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Posłowie przyjęli trzy poprawki z 43 zgłoszonych podczas drugiego czytania.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.


Posłuchaj

Sejm uchwalił ustawę powołującą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński. (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Jak wskazano, stosowany najczęściej przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy – bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (tzw. OMRP) – nie zapewnia kupującemu skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera.

REKLAMA

Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje – zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie deweloperskiej – przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę.

Powiązany Artykuł

BUDOWA 1.jpg
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Sejm pracuje nad lepszą ochroną kupujących nowe mieszkanie

- W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości - wskazali twórcy przepisów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny mają zasilać składki płacone przez deweloperów. Ustawa zakłada, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc.

REKLAMA

Wskazano, że faktyczna wysokość stawki będzie określana w rozporządzeniu, co zapewni elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Napisano, że składka na Fundusz odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).

Posłuchaj

Adrian Zandberg z Lewicy, o uchwalonej przez Sejm ustawie powołującej Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

 

Założono, że nabywca nowego mieszkalnia będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Ponadto doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie.

REKLAMA

Zaproponowano, by deweloper miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie. Zaznaczono, że dotychczas prospekt był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.

W ustawie określono prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego MRP. Doprecyzowano zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP, przepisy dotyczące zasad uprawnień kontrolnych banku oraz zasad dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera.

IAR/PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej