PFR: trwa rozliczanie i umarzanie wsparia z pierwszej tarczy. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne
W tym tygodniu Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął proces rozliczania i umarzania subwencji dla firm z pierwszej Tarczy Finansowej. W pierwszym etapie beneficjenci sukcesywnie otrzymują wstępnie uzupełnione formularze za pośrednictwem banku, który wcześniej wypłacił im subwencję.
2021-04-24, 12:08
Taki dokument pojawi się w serwisie internetowym banku na kilka dni przed upływem roku od otrzymania wsparcia. Najpierw przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy dane zawarte w formularzu są zgodne ze stanem faktycznym.
Posłuchaj
Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk wskazał, że od dnia upłynięcia roku od wypłaty subwencji beneficjent będzie miał dziesięć dni roboczych na odesłanie formularza lub jego korektę.
- Później przedsiębiorca otrzymuje decyzję i wraz z nią harmonogram spłaty - powiedział Bartosz Marczuk.
REKLAMA
Cały proces musi odbyć się w serwisie internetowym banku, który wcześniej był pośrednikiem w zawarciu umowy z PFR. Jeśli w ciągu roku przedsiębiorca zmienił bank to musi odnowić relację z poprzednim, aby rozliczyć i częściowo lub całkowicie umorzyć subwencję.
- Wiemy, że jest kilkuset takich klientów, którzy rozwiązali umowę, więc jeżeli chcą mieć umorzoną subwencję i nie chcą jej zwracać w całości to prosimy, żeby jak najszybciej tę relację nawiązali. Jest jeszcze taka możliwość - zwrócił uwagę wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.
Powiązany Artykuł
Od 4 maja ważne nowości w tarczy antykryzysowej. Sprawdź, co się zmieni
Pierwsi przedsiębiorcy będą mogli odesłać elektroniczne formularze 30 kwietnia - rok wcześniej tego dnia PFR wypłacił pierwsze środki w ramach Tarczy Finansowej dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa.
Kwota umorzenia dla firmy zależy od skali ewentualnej redukcji zatrudnienia, wielkości wykazanej straty na sprzedaży i tego czy przedsiębiorca prowadził działalność przez ostatnie 12 miesięcy. Może wynieść maksymalnie 75 procent.
Część przedsiębiorstw z 54 branż (według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności), które najmocniej odczuły skutki pandemii jest uprawniona do całkowitego umorzenia subwencji. PFR szacuje, że jest to blisko 15 procent beneficjentów. Firmy te nie muszą spełniać warunku utrzymania zatrudnienia lub wykazania odpowiedniej straty.
REKLAMA
Posłuchaj
Ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 skorzystało 346 770 firm (z grupy małych i średnich przedsiębiorstw i mikrofirmy), a kwota wsparcia wypłacona za pośrednictwem banków przekroczyła 60 miliardów złotych.
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA