more_horiz
Gospodarka

Prezes Taurona: transformacja energetyczna bez udziału strony społecznej się nie powiedzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:36
Kierunki rozwoju Grupy TAURON w najbliższych latach w perspektywie strukturalnych zmian zachodzących w polskim sektorze energetycznym były tematem spotkania zarządu TAURON Polska Energia ze stroną społeczną. Istotnym tematem spotkania zorganizowanego w ramach Rady Społecznej było wydzielenie węglowych aktywów wytwórczych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/WDnet Creation

Kierunki rozwoju Grupy TAURON w najbliższych latach w perspektywie strukturalnych zmian zachodzących w polskim sektorze energetycznym były tematem spotkania zarządu TAURON Polska Energia ze stroną społeczną. Istotnym tematem spotkania zorganizowanego w ramach Rady Społecznej było wydzielenie węglowych aktywów wytwórczych.

Węgiel shutt-1200.jpg
Tauron chce odchodzić od produkcji prądu z węgla. Spółka pracuje nad strategią

Na spotkaniu zarząd TAURONA przedstawił stronie społecznej szczegółowe informacje dotyczące planowanych w Grupie przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną.


Posłuchaj
01:30 20210428_152809 (online-audio-converter.com).mp3 TAURON stawia na dialog społeczny i transformację - mówi Łukasz Zimnoch rzecznik prasowy spółki.

 

Przedstawiciele zarządu Grupy podkreślali trudną sytuację finansową Grupy oraz fakt, że transformacja w kierunku niskoemisyjnym jest koniecznością ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i związanym z nią wzrostem cen emisji CO2.

W trakcie spotkania Zarząd TAURONA zapewnił stronę społeczną, że nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników.

– Pytanie czy zdążymy wsiąść do pociągu, który nazywa się transformacja energetyczna? Jeśli nie, to konsekwencje będą tragiczne. Namawiam więc dziś do konstruktywnej rozmowy, abyśmy zgodzili się na aktywne włączenie do tego procesu. Brak udziału w transformacji będzie oznaczał powolny, ale jednak, koniec Grupy TAURON – mówił w trakcie spotkania Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia. Szefowie koncernu energetycznego udzielili wyczerpujących odpowiedzi na pytania strony społecznej.

elektrownia tauron 1200.jpg
Reforma energetyki i wydzielenie aktywów węglowych. Tauron ma pozostać odrębną grupą

Zarząd Grupy TAURON zapewnił, że nie ma planów konsolidacji z jakimkolwiek podmiotem na rynku. W trakcie spotkania przekazano, że podpisywana umowa społeczna w górnictwie daje nadzieję na podobne rozwiązania dla energetyki. Te specjalne narzędzia, które mogą być pomocne w transformowaniu energetyki to: dedykowane mechanizmy służące do subsydiowania, osłony socjalne, inwestycje w czyste technologie oraz specjalne działania na rzecz transformacji regionu.

- Liczę na zrozumienie tej skomplikowanej sytuacji i konstruktywną rozmowę ze stroną społeczną. Do niczego nie jestem tak przekonany, jak do tego, że transformacja energetyczna bez udziału strony społecznej się nie powiedzie – wyjaśniał Strączyński.

Strona społeczna przedstawiła w trakcie spotkania swoje stanowisko oraz poprosiła o kontynuowanie rozmów dotyczących podwyżek płac w Grupie TAURON. Zarząd Grupy TAURON zapewnił o otwartości i chęci kontynuowania dialogu. Kolejne spotkanie ze stroną społeczną planowane jest na maj tego roku.

TAURON, PR24, akg


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem