X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W przedsiębiorstwach nieco więcej optymizmu. Wraca presja na płace. Nowa prognoza NBP

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:45
Prognozy na drugi kwartał 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - poinformował Narodowy Bank Polski.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Prognozy na II kw. 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - czytamy w analizie banku "Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Trochę więcej optymizmu

Dodano, że w dalszym ciągu bardziej optymistyczne niż prognozy o horyzoncie kwartalnym kształtują się prognozy roczne - wyraźnie przeważają w nich optymiści (22,4 proc. podmiotów oczekuje poprawy, a 10,5 proc. - pogorszenia).

W analizie wskazano, że choć w grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to. prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.

A1_1.jpg
Po majówce nowa odsłona tarczy antykryzysowej. ZUS przypomina

Dodano, że w pierwszym kwartale 2021 r., po raz pierwszy od ponad roku wzrósł odsetek firm, które zadeklarowały szybszy wzrost płac niż wydajności pracy (18,9 proc. badanych wobec 14,3 proc. w kwartale poprzednim), przy jednoczesnym delikatnym spadku udziału firm deklarujących sytuację odwrotną (10,4 proc. ankietowanych wobec 12 proc. w kwartale poprzednim).

Wraca presja na wzrost płac

Około 26 proc. przedsiębiorstw wskazuje na zbliżony poziom wzrostu wynagrodzeń i wydajności. Natomiast niecałe 45 proc. firm wskazuje brak zmian w relacji płac i wydajności w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Po okresie skokowego spadku presji na wzrost płac w 2020 r., wraz z początkiem 2021 r. odnotowano wzrost wskaźnika, którego wartość powoli zbliża się do poziomów rejestrowanych przed rozpoczęciem pandemii. Aktualnie 60 proc. ankietowanych firm zgłasza pojawienie się presji na wzrost płac ze strony pracowników. Ponad 14 proc. przedsiębiorstw zwraca uwagę na nasilenie się wspomnianych nacisków w stosunku do kwartału poprzedniego - czytamy.

Mniejsze zainteresowanie inwestycjami

Jak wynika z raportu, nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw silnie poprawiały się w ostatnich czterech kwartałach i powróciły już do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Łączna ocena optymizmu inwestycyjnego pozostaje jednak, mimo tych zmian, nadal poniżej średniej wieloletniej. Na tempo ożywienia inwestycji wpływa mniejsze, względem wcześniejszych obserwacji, zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami.

- Prognozy przedsiębiorstw dotyczące skali inwestycji w drugim kwartale, chociaż korzystniejsze niż w ub. kw., są wciąż raczej neutralne dla dynamiki nakładów. Jednocześnie przedsiębiorstwa z większym niż przed kwartałem optymizmem oceniały możliwości wzrostu inwestycji w horyzoncie całego bieżącego roku - wskazano.

Dodano, że niecałe 50 proc. badanych firm deklaruje zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy - odsetek tych przedsiębiorstw zmniejszył się o 5,7 pp. W stosunku do poprzedniego kwartału.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Połowa firm nie przywróciła obrotów sprzed pandemii. Nadzieję na lepszy rok ma co dziesiąty przedsiębiorca

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:03
Połowie mikro-, małych i średnich firm nadal nie udaje się przywrócić obrotów sprzed pandemii. Niemal tyle samo MŚP – 48 proc. – liczy w związku z tym na pomoc państwa – wynika z badania dla BIG InfoMonitor. W pandemii zaległości przedsiębiorstw wzrosły o ponad 0,7 mld zł do 33,9 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużona część terminów dla firm poszkodowanych przez pandemię. Znamy propozycje rządu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 17:20
Przedłużenie terminu na realizację vouchera dla podróżnych, pomoc dla sklepików szkolnych, najemców w galeriach handlowych, branży turystycznej - to niektóre ze zmian proponowanych w przyjętym przez rząd projekcie noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po majówce nowa odsłona tarczy antykryzysowej. ZUS przypomina

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 07:09
Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń