more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla innowacyjnych firm z Funduszy Norweskich. Podpisano pierwsze umowy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:32
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała pięć pierwszych umów z beneficjentami tegorocznej edycji konkursu w programie "Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje". Do firm trafi prawie 17,5 miliona złotych pochodzących Funduszy Norweskich.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wiceprezes PARP Marcin Czyża wyjaśnił, że są to środki przeznaczone dla małych i średnich firm, które mają szanse wprowadzić innowacje w trzech obszarach - technologiach przyjaznych środowisku, wód śródlądowych lub morskich, a także poprawiających jakość życia.


Posłuchaj
00:24 11123872_1.mp3 Wiceprezes PARP Marcin Czyża o umowach w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”. (IAR)

 

- Pozytywnie oceniliśmy 104 projekty na łączną sumę 73 milionów euro. Te pieniądze już zaczną niedługo napływać do polskich przedsiębiorców w tym trudnym jeszcze pandemicznym okresie. Mamy nadzieję, że pomogą one gospodarce - powiedział Marcina Czyża z PARP.

shutterstock_1200-innowacje.jpg
"Coraz większa skuteczność wdrażania takich projektów". Dr inż. Kamieniecki o innowacyjności w Polsce

Partnerem PARP w realizacji programu jest norweska agencja ds. innowacji - Innovation Norway. Jej przedstawiciel (Programme Officer) Konrad Konieczny wytłumaczył, że od lat cieszy się on dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców z uwagi na szeroki obszar tematyczny.

- Nie ogranicza zakresu realizowanych projektów, więc w dużej mierze jeżeli ktoś zgłosił się z dobrym pomysłem, innowacyjnym, który rozwija jakieś nowe usługi lub produkty, na przykład w obszarze środowisko zmniejszającym emisję CO2, to miał dużą szansę na otrzymanie dofinansowania - wskazał Konrad Konieczny z Innovation Norway.

Jedną z firm, która otrzyma wsparcie jest WTW Poland, która produkuje turbiny i wyposażenie dla małych elektrowni wodnych. Większość produktów eksportuje na rynek europejski. Wiceprezes WTW Poland Mateusz Wiszniewski powiedział, że fundusze pozwolą przedsiębiorstwu opracować nowy typ turbiny.

Posłuchaj
00:25 11123872_3.mp3 Jedną z firm, która otrzyma wsparcie jest WTW Poland, która produkuje turbiny i wyposażenie dla małych elektrowni wodnych. Mówi Wiceprezes firmy Mateusz Wiszniewski. (IAR)

 

- Będzie mogła pracować na wyższych spadach - od 12 do 24 metrów. Takie obiekty głównie będziemy realizować za granicą - mówił Mateusz Wiszniewski. Dodał, że spółka planuje również wejść na rynek w Kazachstanie i Uzbekistanie.

Z uwagi na pandemię dwie z pięciu umów zostały dziś podpisane elektronicznie. Pozostałe 99 PARP podpisze z beneficjentami do końca tego roku.

W ponad 90 procentach środki w programie pochodzą z Norwegii, a w pozostałej części z Islandii, Lichtensteinu, czyli państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

IAR, PR24, akg

REKLAMA