X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Czynniki podnoszące inflacje są przejściowe". Prezes NBP mówi o sytuacji gospodarczej Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 16:52
- Obecnie przyczynami kształtowania się inflacji powyżej celu są czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu. Są to jednak czynniki przejściowe, przynajmniej w części wygasną w przyszłym roku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej.
Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBPFoto: NBP.pl

- Co roku w naszych założeniach polityki pieniężnej powtarzamy, że inflacja może wyjść powyżej dopuszczalne pasmo wahań wskutek szoków zewnętrznych i to się czasem dzieje. Właściwa reakcja polityki pieniężnej na szoki wytrącające inflację z celu zależy od ich przyczyn i od oceny trwałości skutków, a nie od samej skali odchylenia - tłumaczył Adam Glapiński, prezes NBP.

Przyczyny inflacji będą wygasać

PAP Henryk Kowalczyk 1200.jpg
Henryk Kowalczyk o raporcie NBP: prognozowany wzrost to efekt sprawnej reakcji rządu na pandemię

Szef banku centralnego zwrócił uwagę, że jedną z przyczyn inflacji są silne efekty bazy sprzed roku.

- Warto zauważyć, że w II kwartale roczna dynamika PKB przekroczy być może nawet 10 proc. Ale to nie oznacza, że gospodarka turbo przyspieszyła, że jest na jakiejś wyjątkowo szybkiej ścieżce wzrostu. To oznacza, że rok temu nastąpił wyjątkowo mocny spadek PKB. I w stosunku do tego spadku mamy taki wzrost. Podobnie jest z majową inflacją, która wyniosła według wstępnego odczytu GUS 4,8 proc., co się powszechnie podkreśla, ale w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły tylko o 0,3 proc. - powiedział Adam Glapiński.


Posłuchaj
00:27 1 Prezes NBP - wszystkie prognozy wskazują na to, że inflacja w 2022 roku się obniży.mp3 Prezes NBP: wszystkie prognozy wskazują na to, że inflacja w 2022 roku się obniży (IAR)

 

Jego zdaniem obecnie głównym zadaniem banku centralnego jest analiza przyczyn wzrostu inflacji oraz ocena perspektywy jej kształtowania w horyzoncie oddziaływania naszej polityki pieniężnej.

- Prognozy pokazują, że mamy obecnie szczyt tegorocznej inflacji. Przy czym w maju mieliśmy rekordowy wzrost cen paliw w ujęciu rocznym, który wyniósł aż 33 proc., co wynikało ze wzrostu cen ropy na rynkach światowych i bardzo, bardzo silnych efektów bazy. Przyspieszył wzrost cen żywności, co ma także w dużej części przyczyny globalne, niezwiązane z naszą sytuacją krajową ani tym bardziej z polityką pieniężną - stwierdził prezes NBP.

Jako inne czynniki kształtujące inflację Adam Glapiński wskazał wzrost cen energii oraz podwyżkę cen wywozu śmieci. Dodał, że - jego zdaniem - czynniki te będą wygasać.


Dynamika wynagrodzeń jest przyzwoita

Prezes NBP podkreślił również, iż na razie nie występuje presja kosztowa, która wynikałaby ze wzrostu wynagrodzeń.

- Ważne jest bowiem nie tylko samo tempo wzrostu wynagrodzeń, ale również relacje tempa wzrostu wynagrodzeń do wydajności pracy - podkreślił.

Szef banku centralnego tłumaczył, że dynamika wynagrodzeń jest przyzwoita, ale pozostaje nadal niższa niż przed pandemią. A więc trudno mówić o jakiejś nadmiernej presji płacowej.

- Szczególnie, że przychody przedsiębiorstw wzrosły w pierwszym kwartale o ok. 10 proc. A więc wyraźnie szybciej niż wynagrodzenia - powiedział dodając, że to co "czynnie interesuje, to jest tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy i na razie tutaj nic nie budzi niepokoju".


Posłuchaj
00:18 2 Prezes NBP - wszystkie prognozy wskazują na to, że inflacja w 2022 roku się obniży.mp3 Prezes NBP: wszystkie prognozy wskazują na to, że inflacja w 2022 roku się obniży (IAR)

 

- To, co mogło by nas niepokoić, to gdyby inflacja była wiedziona nadmiernym wzrostem kosztów pracy lub nadmiernym wzrostem popytu z innego powodu. To na razie nie ma zupełnie miejsca. Będziemy obserwować te przyszłe procesy, będziemy je oceniać, formułować nasze opinie wraz z napływem nowych danych, obiektywnie i bez żadnych uprzedzeń - zapewnił Adam Glapiński.


Wysoka aktywność na rynku nieruchomości

pieniądze złotówka złoty 1200.jpg
Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 r. Przewiduje wzrost PKB o 4,3 proc.

Prezes NBP odniósł się również do rynku nieruchomości.

- Aktywność na rynku nieruchomości jest wysoka, ale daleka od odznak przegrzania. Bieżąca inflacja nie ma znaczenia dla decyzji o inwestowaniu w nieruchomości - podkreślił.
Dodał, że rosnące konieczne wydatki gospodarstw i podwyżki cen domowych, raczej odstręcza je od takich inwestycji.

- Wysoką aktywność na rynku nieruchomości obserwujemy od dłuższego czasu. Ceny rosną, ale rosły i wcześniej, ale dynamika tego wzrostu zaczęła się obniżać. Nie można tego tłumaczyć jednym czynnikiem - mówił prezes Glapiński.

Ocenił także, że liczba kredytów mieszkaniowych ma tendencję rosnącą, ale to nie jest wzrost, który byłby za wysoki.

- Stan zadłużenia kredytem mieszkaniowym rośnie o ok. 5 proc. rocznie, akcja kredytowa nie jest więc napędzana nadmiernym luzowaniem polityku kredytowej przez banki - oświadczył prezes NBP.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Nowy raport NBP o gospodarce: wrócimy na ścieżkę wzrostu w II kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:11
W tym roku wzrost PKB wyniesie 4,1 proc., w przyszłym urośnie o 5,4 proc. i o tyle samo w 2023 r. - przewiduje w raporcie Narodowy Bank Polski, dodając, że otoczenie polskiej gospodarki wróci na ścieżkę wzrostu od II kw. 2021 r. Oczekuje się, że inflacja nie przekroczy 3,1 procenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP najlepiej zarządzanym bankiem centralnym w Europie. Prof. Glapiński doceniony przez magazyn CFI

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 08:08
Narodowy Bank Polski został wyróżniony nagrodą "Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku", przyznaną przez magazyn Capital Finance International.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 17:08
Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, ale to nie jest sytuacja idealna, bo zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest niższe niż wcześniej – ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że bezrobocie może wrosnąć po ustaniu tarcz antykryzysowych. Przyznał także, iż inflację podbijają czynniki całkowicie niezależne od NBP i polityki pieniężnej.
rozwiń zwiń