Będzie trudniej płacić "pod stołem". Resort finansów ma pomysł na szarą strefę na rynku pracy

2021-08-07, 11:01

Będzie trudniej płacić "pod stołem". Resort finansów ma pomysł na szarą strefę na rynku pracy
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Przepisy, które mają na celu walkę z szarą strefę, w tym te, których celem jest utrudnienie zatrudniania "na czarno", mają przynieść budżetowi 1,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

- Szacuje się, że rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy, realizujące zapowiedzi zawarte w programie Polski Ład, mające na celu walkę z szara strefą, w tym z zatrudnieniem i płaceniem za pracę "pod stołem", przyniosą efekty w łącznej kwocie 1,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Powiązany Artykuł

szara strefa1200.jpg
Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja

W ramach "Polskiego Ładu" Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić rozwiązania, które ułatwią walką z szarą strefą. Chodzi m.in. o zatrudnianie pracowników "na czarno" oraz o wypłacanie części wynagrodzenia bez odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

- Aktualnie system podatkowy nie zabezpiecza dostatecznie osób, które nie godzą się na pracę +na czarno+. Trzeba ochronić pracownika i zniechęcić do uprawiania nielegalnego procederu tych pracodawców, którzy nie dbają o zabezpieczenia swoich pracowników, ich ubezpieczenie i stabilność zatrudnienia. To nie jest fair wobec nich, ale także wobec innych firm, tych, które działają uczciwie - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie zapisało likwidację tych przepisów, które obecnie nakazują pracownikowi konieczność zapłaty nieodprowadzonego od swojej pensji podatku wraz z odsetkami karnymi w sytuacji, kiedy poinformuje on inspekcję pracy czy urząd skarbowy o otrzymywaniu części czy całości wynagrodzenia „pod stołem”. Znikną też zapisy, na mocy których takiemu pracownikowi grozi obecnie odpowiedzialność karna za niezadeklarowanie podatku za rok, w którym uzyskał on dochód.

- Projektowane przepisy, mają całkowicie odwrócić tę sytuację - dać ochronę pracownikowi sygnaliście, który poinformuje odpowiednie służby i przenieść ciężar na nieuczciwego pracodawcę. Liczymy, że po zmianie pracownicy nie będą się obawiać walki o swoje prawa, o to co im się należy - powiedział Sarnowski.

Nowe przepisy mają także na celu wprowadzenie odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia nierzetelnemu pracodawcy zostanie przypisany przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

- Będzie to przychód odpowiadający przychodowi pracownika zwolnionemu z opodatkowania. Po stronie pracownika, zakłada się zwolnienie z podatku dochodowego przychodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychodów ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym - poinformowano.

Powiązany Artykuł

magazyn pracownicy pracownik praca free shutt 1200 .jpg
Spadek zatrudnienia w szarej strefie. Ekonomista: problemem brak pracowników

Dodatkową karą dla nierzetelnych pracodawców ma być wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego „pod stołem”. W ten sposób – jak wynika z wyjaśnień MF - to nieuczciwy pracodawca przejmie ciężar opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika.

Kosztem podatkowym dla pracodawcy nie będą również składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia, pomimo, że będą finansowane z jego własnych środków jako płatnika składek.

Także składki na ubezpieczenia społeczne, należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego "pod stołem", będą w całości finansowane przez pracodawcę. Podobnie będzie w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne. One także, w razie stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, zostaną sfinansowane przez przedsiębiorcę - poinformowało MF.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej