more_horiz
Gospodarka

"Gierkówka" przechodzi do historii. Drogowcy oddają kolejny odcinek A1

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 16:22
W piątek, 13 sierpnia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekaże kierowcom ostatni już odcinek betonowej jezdni wschodniej na budowanej autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Tym samym skończy się uciążliwa jazda po starej mocno zniszczonej nawierzchni drogi krajowej numer 1 a dawna "gierkówka" przejdzie do historii.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/GDDKiA

Udostępnione zostanie niespełna siedem kilometrów betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co będzie oznaczało, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem będzie można pokonać po nowej nawierzchni. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy, udało się to zrobić przed końcem wakacji. 

Nowa betonowa nawierzchnia

Od piątku, kierowcy podróżujący autostradą A1 na całym, lecz będącym nadal w budowie 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy będą mieli do dyspozycji nową betonową nawierzchnię. 

Obecnie na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem obowiązującym układem ruchu jest 1+1, ale jeszcze w wakacje planowane jest wprowadzenie układu 2+2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Tak jak od końca zeszłego roku obowiązuje na pozostałych odcinkach budowanej A1. 

droga drogi budowa 1200.jpg
Koniec "gierkówki" coraz bliżej. Jesienią kierowcy pojadą nowymi odcinkami autostrady A1

Przed końcem roku drogowcy oddadzą do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych budowanej A1, od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, łącznie z drugim wiaduktem nad linią kolejową.

Po trzy pasy ruchu 

Na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego prace są najbardziej zaawansowane, a nawierzchnia betonowa leży już na obu jezdniach. Na pozostałych trzech odcinkach trwają prace przy układaniu nawierzchni na drugiej jezdni przyszłej A1. 

Po udostępnieniu obu jezdni kierowcy będą mieć do dyspozycji po trzy pasy ruchu. Jedynie na odcinku pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk, na który umowę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w kwietniu 2019 roku, ruch będzie odbywał się jedną jezdnią w obu kierunkach w układzie pasów 2+2.  

Z unijnym dofinansowaniem

Z pełnego przekroju autostrady pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, czyli trzech pasów na dwóch jezdniach, skorzystamy przed końcem 2022 roku. 

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz drogi krajowej numer jeden od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 miliarda złotych. Blisko 1,7 miliarda złotych, to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  

Aleksander Pszoniak, PR24, akg