X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:20
 Spodziewamy się, że w grudniu prezydent Andrzej Duda podpisze, a w styczniu wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy, uszczelniające zasady pracy handlu w niedzielę. Zależy nam aby fikcyjne placówki pocztowe, nie zmuszały pracowników do pracy w ten ustawowo wolny dzień - powiedział Alfred Bujara szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, O.PASH

Przepisy w tej sprawie zostały doprecyzowane w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Chodziło głównie o poprawki postulowane przez klub PiS. W tej sprawie odbędzie jutro w Sejmie drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy. Szef sekcji handlu "Solidarności"przypomniał, że dziś wiele sieci handlowych w pełni świadomie obchodzi przepisy ograniczające handel w niedzielę, poprzez dodanie do profilu działalności także deklaracji o "świadczeniu usług pocztowych". Taki placówek jest aż 6 tysięcy.

W nowych, prawnie rozwiązaniach taka forma prowadzenia biznesu będzie nadal możliwa, ale pod warunkiem, że działalność pocztowa będzie oznaczać przeważającą część ich działalności. Te dane będą weryfikowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), a w sklepach będzie prowadzona specjalna ewidencja działalności, co jest usługą pocztową, a co typowym handlem.

Alfred Bujara podkreślił, że zgodnie z nowymi przepisami właściciele małych sklepów lub członkowie ich rodzin, będą mogli prowadzić sklep także w niedzielę. Ale tylko osobiście i bez pomocy pracowników, choć będzie podane kto w takim przypadku będzie uważany za członka rodziny.

W opinii związkowca drobni kupcy, właściciele małych sklepów wręcz oczekiwali takiego rozwiązania, bo takie handlowe "pseudopoczty" de facto powoli eliminowały ich z rynku. Podobnie podchodzą do tego pracownicy takich placówek, którzy byli zmuszani do pracy w niedzielę.

Według danych związku w okresie pandemii liczba dodatkowych godzin zwiększyła się nawet o 5 godzin, a pracownicy w dobie pandemii byli zmęczeni i zestresowani tą sytuacją. Tym bardziej, że nie zatrudniano nowych pracowników. 

Przedstawiciel NSZZ "S" nie krył, że spodziewa się, że projekt uszczelnienia handlu w niedzielę, będzie przez miesiąc "leżakować" w Senacie, a nowe przepisy są objęte dość długim vacatio legis, to jednak spodziewa się przyjęcia nowych rozwiązań na przełomie roku 2021 i 2022.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:27 Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność" o uszczelnieniu handlu w niedzielę ( Ekpres Gospodarczy Justyna Golonko PR1) Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność" o uszczelnieniu handlu w niedzielę ( Ekpres Gospodarczy Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw

Czytaj także

Ekspert NSZZ "S": dodatek solidarnościowy zrównuje pomoc państwa dla "etatowców" i samozatrudnionych

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 19:30
Dodatek solidarnościowy jest bardzo ważny, bo zrównuje pozycję osób na stałych umowach o pracę, którzy ją stracili, z tymi którzy byli na samozatrudnieniu, a już dostali pomoc państwa zaraz po wybuchu pandemii - powiedział Marek Lewandowski, ekspert NSZZ "Solidarność" w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Ekspres Gospodarczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Handel w niedzielę: czy będzie zmiana przepisów? Jest odpowiedź resortu rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
W Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologi (MRPiT) nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów. Wszystkie są analizowane.
rozwiń zwiń