"Podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy". Debata o rynku kapitałowym podczas EKG w Katowicach
Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje - uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
2021-09-22, 19:11
- Nastąpiła pozytywna zmiana w strukturze branż reprezentowanych na GPW. Na giełdę wchodzą silniejsze firmy z obszaru nowych technologii i firmy przemysłowe, a zmniejsza się udział sektorów bankowego, surowcowego i energetycznego - powiedział w trakcie dyskusji w Katowicach Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju. Według niego, jest to szansa na dywersyfikację aktywów i dobre stopy zwrotu dla inwestorów.
- Mamy korzystny miks podmiotów na giełdzie - potwierdził Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zwrócił uwagę, że warszawski parkiet jest numerem jeden na świecie pod względem liczby spółek w sektorze gier wideo, który był branżą korzystającą na pandemii.
- Nawet globalne banki prosiły o dostęp do naszego rynku NewConnectu – powiedział Marek Dietl.
Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów, podkreślała, że aby przyciągać kolejnych inwestorów należy rozwijać m.in. możliwości tzw. pasywnego inwestowania w fundusze ETF, które odzwierciedlają zachowania się danego indeksu giełdowego, a nie poszczególnych spółek.
- To rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować np. w spółki technologiczne czy zieloną energię, ale nie mają czasu lub umiejętności, aby zajmować się analizą fundamentalną poszczególnych spółek – powiedziała Katarzyna Szwarc.
Według niej, trzeba też brać pod uwagę prognozy, m.in. agencji Bloomberg, z których wynika, że w 2025 roku 30 proc. globalnych aktywów będą stanowić aktywa o charakterze zrównoważonym - uwzględniające zainteresowanie inwestorów kwestiami klimatu, spraw społecznych czy ładu korporacyjnego w spółkach.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Na co uważać kupując akcje i obligacje? Zobacz, co radzi UOKiK
Paweł Borys dodał, że strategię rozwoju rynku kapitałowego i kwestię upraszczania prawa uwzględniono również w rozwiązaniach w ramach Polskiego Ładu. Według niego, dalszych zmian wymaga funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych, w tym szersze umożliwienie polskim inwestorom lokowania oszczędności w REITy.
Katarzyna Szwarc wskazała, że Polski Ład przewiduje też ulgi podatkowe - zarówno dla emitentów debiutujących na giełdzie, jak i dla długofalowych inwestorów.
Paweł Borys wyraził nadzieję, że kolejne zasilenie rynku kapitałowego nastąpi w 2023 roku, kiedy to zaplanowany jest ponowny proces autozapisu Polaków do Pracowniczych Programów Kapitałowych.
- Obecnie w systemie PPK i PPE mamy 3 mln uczestników oraz 7 mld aktywów w PPK. Ten strumień oszczędności stabilnie będzie rósł. Jeżeli wyniki PPK nadal będą stabilne, wzrośnie zaufanie do programu - zapowiadał szef PFR.
Zdaniem Waldemara Markiewicza, prezesa Izby Domów Maklerskich, piętą achillesową strategii rozwoju rynku jest brak zachęt podatkowych premiujących inwestowanie. Zwrócił uwagę, że opodatkowanie zarówno lokat, jak i ryzykownych inwestycji jest na tym samym poziomie.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA