X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 16:33
Od 1 października rusza nowa odsłona programu Agroenergia, w ramach której rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że budżet programu to 200 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Szef MKiŚ na wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że 1 października ruszy nowy nabór wniosków w ramach programu Agroenergia. Tym razem rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki do instalacji paneli fotowoltaicznych (PV), małych wiatraków, pomp ciepła i magazynów energii.

Kurtyka wyjaśnił, że wsparcie, które oferować będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, będzie skierowane do małych i średnich przedsiębiorców rolnych.

Dodał, że w ramach drugiej części programu rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe do instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy od 10 do 50 kW. Maksymalna dotacja wyniesie 25 tys. zł, a budżet programu to 200 mln zł.

fotowoltanika1200.jpg
"Granice rozwoju fotowoltaiki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia". Min. klimatu o rozwoju OZE w Polsce

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zwrócił uwagę, że w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii resort widzi dużą szansę zarówno na poprawę warunków życia na wsi, jak i do stworzenia nowych możliwości rozwojowych dla rolnictwa.

Wiceszef NFOŚiGW Artur Michalski podkreślił na konferencji, że nowa odsłona programu Agroenergia ma wesprzeć środowiskowe i ekologiczne walory polskiej wsi o produkcję zielonej energii. Wyjaśnił, że dotacja do 25 tys. zł będzie mogła być uzupełniona o niskooprocentowaną pożyczkę z wojewódzkiego funduszu w wysokości 10 tys. zł, jeśli inwestycja będzie miała wiele komponentów, tzn. łączyć będzie panele PV, pompy ciepła i magazyny energii.

W obowiązującym już naborze dot. biogazowni rolniczych oraz małych elektrowni wodnych w ramach Agroenergii można otrzymać z kolei dotację w wysokości do 2,5 mln zł (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Nabór w tej sprawie potrwa do 20 grudnia lub do wyczerpania środków.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Konwentu Prezesów Zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marek Ryszka dodał, że aby złożyć wniosek zainteresowani będą musieli skorzystać z portalu beneficjenta, podobnie jak to wygląda w przypadku programu "Czyste powietrze". Dodał, że będzie można otrzymać dotacje do 30 tys. zł w przypadku instalacji do 30 kW i 25 tys. zł dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW.

panele słoneczne energia słońce 663.jpg
Boom na fotowoltaikę. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji?

Resort klimatu wyjaśnił, że w obu częściach programu o dofinansowanie ubiegać się mogą osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą osobiście gospodarstwo rolne.

O pomoc finansową mogą ubiegać się również osoby prawne, czyli właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się pomiędzy 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

PR24, akg

Czytaj także

Fotowoltaiczny boom. W krajowym systemie przybywa prądu z paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:43
Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych (PV) wyniosła na koniec czerwca 5232 MW - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, to kolejny miesiąc ze świetnym wynikiem dla PV w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na fotowoltaikę. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:04
Obserwujemy prawdziwy boom na fotowoltaikę. To już jednak ostatni rok dofinansowania, a co za tym idzie, pole do popisu dla naciągaczy i oszustów. Kiedy fotowoltaika się opłaca, a kiedy nie? Jak dokonać obliczeń? Na co zwracać uwagę, decydując się na montaż i jak wybrać uczciwą firmę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granice rozwoju fotowoltaiki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia". Min. klimatu o rozwoju OZE w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:24
Fotowoltaiczne źródła energii, których łączna moc zainstalowana jest obecnie w Polsce na poziomie 5 gigawatów, to potężny kapitał społeczny i zauważalny kapitał energetyczny – ocenił w Karpaczu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy wspierać indywidualnych klientów, którzy instalują mikrourządzenia OZE". Unikalna polisa PZU

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:02
PZU wprowadza ubezpieczenie m.in. dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, które do produkcji energii na własny użytek wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub pompy ciepła - poinformowała spółka.
rozwiń zwiń