X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Przedsiębiorczość, elastyczność, wizja rozwoju". Zobacz, jak firmy rodzinne poradziły sobie z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:45
Pandemia i związane z nią wyzwania nie zagroziły największym firmom rodzinnym - wynika z najnowszej edycji Indeksu Firm Rodzinnych 2021, przygotowanego przez EY. Globalne przychody spółek wyniosły 7,28 bln dol.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Jacob Lund

Z publikowanego co dwa lata indeksu EY wynika, że największe firmy rodzinne generują 7,28 bln dol. przychodów (dane pochodzą z 2020 roku, a w przypadku mniejszych podmiotów z 2019 r.) i zatrudniają ponad 24 miliony osób w 45 jurysdykcjach.

Zaznaczono, że dzięki przedsiębiorczości, elastyczności i długoterminowej wizji rozwoju, spółki te przeszły stosunkowo łagodnie przez pandemię - co jak podkreślają autorzy raportu - dotyczy również firm w Polsce.

Polskie firmy rodzinne dość łagodnie przeszły przez kryzys

Jako przykład takiej elastyczności na świecie autorzy opracowania podali Mars czy ArcelorMittal, które przestawiły produkcję i skoncentrowały się na środkach ochrony osobistej czy osłon na twarz.

firma spotkanie biznes 1200.jpg
Eksperci: zmiany demograficzne krępują rozwój firm rodzinnych

Jak poinformował partner EY Polska Marek Jarocki, największe spółki rodzinne w Polsce to "duzi gracze rozpoznawani i szanowani poza krajem, które przedsiębiorczość i zwinność mają w DNA swoich rodzinnych organizacji". Drugim czynnikiem, który - jego zdaniem - polskim firmom rodzinnym pozwolił łagodnie przejść przez okres pandemii, jest umiejętność patrzenia na biznes w "perspektywie długoterminowej, która wygrywa z nagłymi, liczonymi krótkookresowo cięciami kosztów", a trzecim - szczególne podejście do pracowników, którzy w wielu firmach są traktowani jak członkowie rodziny.

Niemcy liderem w Europie pod względem firm rodzinnych

Blisko połowa (236) firm rodzinnych badanych przez EY w ramach Indeksu Firm Rodzinnych 2021 pochodzi z Europy; liderem są Niemcy, w których 90 proc. wszystkich spółek to rodzinne biznesy. Stany Zjednoczone mają takich firm najwięcej (119), bo prawie jedną czwartą wszystkich ujętych w Indeksie. - Amerykańskie firmy rodzinne generują 2,5 bln dol. przychodów i zatrudniają ponad 6 milionów ludzi. Siedem z 10 największych na świecie to firmy amerykańskie z Walmartem czy Fordem na czele" - czytamy. Azjatyckie firmy odpowiadają za 87 proc. przychodów całego regionu Azji i Pacyfiku, czyli w sumie za 835 mld dol.

Z raportu wynika, że jedna trzecia badanych firm działa w tradycyjnych sektorach – głównie konsumenckim i produkcyjnym. Wiele firm rodzinnych działa na rynku od dziesiątek lub wręcz setek lat, "kiedy nowoczesne sektory, takie jak technologie czy nowe produkty oraz usługi finansowe nie istniały".

Najstarsza firma rodzinna świata

Najstarszą firmą rodzinną jest japońska Takenaka Corporation, mająca ponad 400 lat, a 75 proc. firm badanych przez EY ma ponad 50 lat. Tzw. stulatki stanowią 32 proc. całej grupy, a ich przychody wynoszą 2,1 bln dol.

Z publikacji wynika, że średni wiek członków rad nadzorczych i zarządów wynosi 60 lat, ale coraz większą rolę zaczynają odgrywać też osoby młodsze, które wnoszą ze sobą do firm znajomość nowoczesnych technologii, zmieniających się potrzeb konsumentów i pracowników, a także inne podejście do zróżnicowania władz firm pod względem płci.

kłopoty finansowe, problemy finansowe, pieniądze, mężczyzna
"Jeden z głównych problemów polskich firm". Eksperci wskazują na zatory płatnicze

Największe wyzwanie dla rodzinnych firm

- Sukcesja jest obecnie największym wyzwaniem dla firm rodzinnych w Polsce. Pokolenie osób, które zakładały większość takich spółek, powoli szuka następców, przy czym nie jest to łatwe, gdyż dzieci założycieli często mają własne plany lub pomysły na prowadzenie biznesu - wskazała prawniczka z kancelarii EY Law Magdalena Kasiarz. Dodała, że zdarza się, że "wyjściem z sytuacji jest podział linii biznesowych, czy wręcz sprzedaż firmy, aby uzyskać fundusze na rozwój alternatywnych pomysłów biznesowych".

Z raportu wynika, że obecnie tylko ok. 17 proc. członków rad nadzorczych i zarządów firm rodzinnych to kobiety, przy czym 54 proc. organizacji zarządzanych przez kobiety pochodzi z Europy, 30 proc. z obu Ameryk i 13 proc. z Azji i Pacyfiku. Spośród wszystkich firm Indeksu tylko 5 proc. ma kobietę na stanowisku prezesa.

PR24, akg

Czytaj także

Praca hybrydowa i kryzys przywództwa. Nowe spojrzenie na globalny rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:11
Na całym świecie praca hybrydowa stała się w czasie pandemii koronawirusa standardowym modelem pracy. Zwiększa on produktywność, ale i wywiera presję na pracodawcę i pracownika. To z kolei wymusza na firmach głęboką refleksję nad tym, w jaki sposób mierzyć efektywność pracy i zarządzać pracownikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z głównych problemów polskich firm". Eksperci wskazują na zatory płatnicze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:38
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął ok. 100 postępowań w sprawie zatorów płatniczych i należy się spodziewać, że ich liczba będzie rosła - wskazują eksperci Deloitte. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: zmiany demograficzne krępują rozwój firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:20
Firmy rodzinne w Polsce natrafiają na barierę rozwojową, jaką są zmiany demograficzne. Z tego w dużej mierze wynika zarówno brak sukcesorów, jak i rąk do pracy - podano w raporcie Warsaw Enterprise Institute "Jaką przyszłość ma Polski biznes rodzinny?".
rozwiń zwiń