X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekompensaty dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków. Sejmowe komisje poparły projekt

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 15:40
Sejmowe komisje energii i klimatu oraz samorządu poparły projekt ustawy o rekompensatach dla gmin za dochody utracone w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Stockr/Shutterstock.com

Projekt wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z sierpnia 2020 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjną wsteczną zmianę sposobu opodatkowania elektrowni wiatrowych, wprowadzoną w ramach nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2018 r. Zakłada, że rekompensaty będą przysługiwać gminom za cały rok 2018, a ich wysokość w takiej formie oszacowano na 524,43 mln zł. Pieniądze na rekompensaty mają pochodzić z rezerwy celowej w budżecie państwa.

wiatraki na wodzie free farma wiatrowa free offshore fre shutt 1200 .jpg
Słabszy wiatr w Europie uderza w OZE. Może też się odbić na transformacji energetycznej

Do rekompensat uprawnionych jest ok. 200 gmin. Wypłata będzie następować z budżetu państwa na wniosek danej gminy w 2022 r. Wnioski będzie rozpatrywał i wydawał decyzje właściwy wojewoda. Organem odwoławczym będzie minister klimatu i środowiska.

Wysokość rekompensat

Maksymalna wysokość rekompensaty ma stanowić wartość dochodów utraconych w 2018 r., rozumianą jako różnica pomiędzy kwotą należną z tytułu podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych w okresie całego 2018 r. na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie noweli a kwotą należną w tym okresie na podstawie przepisów znowelizowanych ustawą o OZE.

Gminy pozbawiono wpływów

Tzw. ustawa odległościowa z 2016 r. podniosła opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości stanowiącym wyłączny dochód gmin. Wcześniej podatek ten płacony był jedynie od części budowlanej, typowo stanowiącej 30 proc. wartości turbiny. Od 2017 r. podatkiem od nieruchomości obłożono także część techniczną. Rozwiązanie to w połowie 2018 r. zostało zniesione wstecznie, od początku 2018 r., jako niezgodne ze zobowiązaniami międzynarodowymi Polski. Tymczasem gminy uwzględniły już zwiększone wpływy w swoich budżetach i zaplanowały odpowiednio wyższe wydatki. W rezultacie zostały pozbawione spodziewanych wpływów.

Do czego zobowiązał TK?

Gminy zaskarżyły zmianę do TK, który uznał ją za niekonstytucyjną poprzez naruszenie zasady niedziałania prawa wstecz. Trybunał zobowiązał ustawodawcę do opracowania regulacji rekompensującej gminom straty poniesione w następstwie wprowadzenia z mocą wsteczną regulacji wpływającej na obniżenie ich dochodów z podatku od elektrowni wiatrowych.

PR24, akg

Czytaj także

Prawie 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z OZE. Zobacz wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:30
Jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii. Pozytywny wpływ zielonej energii na klimat dostrzega 36,5 proc. Polaków - wynika z raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 10:00
Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słabszy wiatr w Europie uderza w OZE. Może też się odbić na transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:39
Jak wynika z danych firmy Vortex, w tym roku siła wiatru w Europie spadła o 15 procent. Przekłada się to na mniejszą produkcję energii na farmach wiatrowych, ale też może negatywnie wpłynąć na transformację energetyczną w naszej części świata - pisze serwis BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo klimatu podało datę do kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:30
Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było to bliżej 2050 roku – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
rozwiń zwiń