X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksport polskiej żywności i poszukiwanie nowych rynków. Debata na forum rady prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:47
O potrzebie zwiększenia dynamiki polskiego eksportu rolno-spożywczego oraz konieczności poszerzania rynków zbytu rozmawiali członkowie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.
Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich omawiała temat zwiększenia eksportu polskiej żywności.
Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich omawiała temat zwiększenia eksportu polskiej żywności.Foto: twitter/piotrcwik/fot. Przemysław Keler/KPRP

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich omawiała temat zwiększenia eksportu polskiej żywności.

Przewodniczący Rady zwracał uwagę, że w minionym roku eksport polskiej żywności wyniósł ponad 34 mld euro, zaś dane za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku pokazują, że w tym roku może być w większy. Ardanowski wskazywał, że około 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynku krajów UE.

- To jest szalenie ważne, by jakichkolwiek perturbacji na linii Polska-UE unikać, bo to ma przełożenie na eksport - dodał.

Czytaj więcej:

Spotkanie Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa. Chodzi o eksport polskiej żywności

- Są obszary świata, które nas bardzo interesują. To jest Azja Wschodnia, kraje grupy ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), kraje Zatoki Perskiej, kraje Czarnej Afryki (Afryki Subsaharyjskiej) - oświadczył Ardanowski. Zwracał przy tym uwagę, że są to trudne rynki przede wszystkim ze względu z uwagi na ich dalekie położenie. - Po drugie, są pewne oczekiwania związane ze specyfiką kulturową, strukturą rynku, również uwarunkowania religijne sprawiają, że na tych rynkach polskim eksporterom jest trudno - dodał.

Debata na forum rady prezydenckiej

Ardanowski relacjonował, że obecni na posiedzeniu przedstawiciele MSZ mówili o konieczności skoordynowania działań polskiej dyplomacji z Ministerstwem Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w zakresie eksportu polskiej żywności na nowych rynkach.

- Zdaniem uczestników dyskusji należy wrócić do zapomnianej koncepcji uruchomienia - przynajmniej w najważniejszych krajach z punktu widzenia eksportu polskiej żywności - tzw. radców rolnych, czyli dyplomatów dedykowanych tylko i wyłącznie sprawom produkcji rolno-spożywczej. Bo ci, którzy są od reprezentacji gospodarczej Polski bardzo często nie mają żadnego doświadczenia, wiedzy i kompetencji w zakresie specyficznych produktów, jakimi są produkty rolno-spożywcze - mówił szef Rady.

Czytaj więcej:

Komisja sejmowa zaakceptowała budżet rolny na 2022 r. Zobacz, ile wyniesie

Krytykował też politykę UE, która - jak mówił - zakłada zmniejszenie produkcji żywności w Europie. - Przedstawiciele poszczególnych branż są zgodni: nie wolno zmniejszać produkcji w Polsce. To grzech, to coś złego, to coś nielogicznego - oświadczył Ardanowski.

Ardanowski przekazał, że Rada przygotuje swoje rekomendacje i przekaże je do resortów rolnictwa oraz spraw zagranicznych.

Czytaj więcej:

Henryk Kowalczyk: Europejski Zielony Ład jest szansą dla polskiego rolnictwa

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w grudniu ub. roku, powierzając Ardanowskiemu, byłemu szefowi resortu rolnictwa i rozwoju wsi, funkcję jej przewodniczącego.

PR24, akg

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: Europejski Zielony Ład jest szansą dla polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:04
- Polskim rolnikom znacznie bliżej do celów, które wyznacza europejski Zielony Ład, z wyjątkiem powierzchni upraw ekologicznych - powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas 9. edycji konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zorganizowanej przez portal Farmer.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa. Chodzi o eksport polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 05:15
W Belwederze obradować będzie prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej członkowie omówią temat eksportu polskiej żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja sejmowa zaakceptowała budżet rolny na 2022 r. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:55
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu z ub. r. będą zwiększone o 6 mld zł i wyniosą 60,6 mld zł.
rozwiń zwiń