more_horiz
Gospodarka

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 17:00
Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Marcin Roszkowski
Marcin RoszkowskiFoto: PR24

Ekspert ds energetyki przypomniał, że transformacja energetyczna wielu środowiskom kojarzy się z tragicznym losem Wałbrzycha, który z dnia na dzień stał się wielkim problemem społecznym po upadku kopalń. Wciąż niecałe 20 czynnych kopalń węgla daje podstawy do egzystencji kilkunastu gminom. Dlatego zamknięcie wydobycia z dnia na dzień może spowodować podobne problemy, stąd tak bardzo potrzebne będą gigantyczne programy osłonowe za unijne pieniądze.

I z tego zdają sobie z tego sprawę władze UE oraz rząd i śląskie samorządy. Tym bardziej, że powoli dociera do świadomości społecznej fakt, że z wielu powodów stale będzie malał udział węgla w bilansie źródeł naszej energetyki.

Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że za wiele lat kraje UE importując z Polski towary będą domagały się jasnej informacji jak je wyprodukowano. Na jakich źródłach energii była oparta ich produkcja. Dlatego prezes Instytutu Jagiellońskiego podkreślił, że UE nie da pieniędzy na wszelkie próby i formy podtrzymania wydobycia węgla. Pomoc będzie dotyczyła tylko tworzenia nowych miejsc pracy, pakietów osłonowych dla górników oraz zmiany modelu gospodarczego regionów, które dziś korzystają z polskiego "czarnego złota".


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:23 Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego mówi o transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewsk Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego mówi o transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 


PR24/Błażej Prośniewski/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem