Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem
Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2021-12-03, 17:00
Ekspert ds energetyki przypomniał, że transformacja energetyczna wielu środowiskom kojarzy się z tragicznym losem Wałbrzycha, który z dnia na dzień stał się wielkim problemem społecznym po upadku kopalń. Wciąż niecałe 20 czynnych kopalń węgla daje podstawy do egzystencji kilkunastu gminom. Dlatego zamknięcie wydobycia z dnia na dzień może spowodować podobne problemy, stąd tak bardzo potrzebne będą gigantyczne programy osłonowe za unijne pieniądze.
I z tego zdają sobie z tego sprawę władze UE oraz rząd i śląskie samorządy. Tym bardziej, że powoli dociera do świadomości społecznej fakt, że z wielu powodów stale będzie malał udział węgla w bilansie źródeł naszej energetyki.
Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że za wiele lat kraje UE importując z Polski towary będą domagały się jasnej informacji jak je wyprodukowano. Na jakich źródłach energii była oparta ich produkcja. Dlatego prezes Instytutu Jagiellońskiego podkreślił, że UE nie da pieniędzy na wszelkie próby i formy podtrzymania wydobycia węgla. Pomoc będzie dotyczyła tylko tworzenia nowych miejsc pracy, pakietów osłonowych dla górników oraz zmiany modelu gospodarczego regionów, które dziś korzystają z polskiego "czarnego złota".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA