X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie rządowe wsparcie dla polskich gospodarstw rolnych: dopłaty do hektara większe niż w Unii

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:11
- Od 2022 r. średnie dopłaty do hektara dla 90 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną, a od 2023 r. odsetek ten wzrośnie do 95 proc. - oświadczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez rząd Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Mówiąc o nim, stwierdził, że "interesy polskich rolników będą bardzo dobrze zaopiekowane".

- Zadbamy o ich interesy w sposób, który nigdy nie miał miejsca - dodał.

Średnie dopłaty do hektara dla gospodarstw rolnych w Polsce wyższe od unijnych

Według niego "już od roku 2022 dla ponad 90 proc. wszystkich gospodarstw rolnych średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną". "A od 1 stycznia 2023 r. dla ponad 95 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną" - dodał premier.

Priorytet dla małych i średnich gospodarstw

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "wykonamy nasze zobowiązanie, bo priorytetowo traktujemy małe i średnie gospodarstwa. To one są gwarantem bioróżnorodności i ekologicznej produkcji rolnej".


Posłuchaj
00:25 premier-dopłaty.mp3 Premier: większość małych gospodarstw rolnych będzie miała dopłaty bezpośrednie powyżej poziomu średniej w UE./IAR/.

 

Jak dodał, "cieszymy się, że dla rolników wyższe ceny np. zbóż w tym roku oznaczają wyższe dochody, ale walczymy z wysokimi cenami nawozów". Przypomniał, że w cenie nawozu główna część to cena gazu, a cena gazu "wiąże się z manipulacjami gazowymi po stronie Gazpromu".

Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej to dziesiątki miliardów euro dla polskich gospodarstw

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał z kolei, że budżet Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to ponad 25 mld euro, "a więc są to bardzo znaczące środki finansowe".

Jak dodał, w ramach tej kwoty na płatności bezpośrednie przeznaczonych zostanie ok. 17 mld euro i prawie 8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, "a więc dedykowane konkretnie inwestycje w gospodarstwach rolnych".

Wsparcie dla gospodarstw poniżej 50 hektarów

Jak wskazał Kowalczyk, "dzięki tej kwocie, dzięki temu systemowi udało się wypracować to, co deklarowaliśmy, a więc uzyskanie średnich dopłat do hektara dla gospodarstw poniżej 50 ha na poziomie powyżej średniej europejskiej".

- Może nie jest to jeszcze bardzo dużo, ale jest to 102 proc. średniej europejskiej gospodarstwa do 50 ha - powiedział.

- Wspólna Polityka Rolna ma wiele założeń i wiele celów do osiągnięcia - to jest zapewnienie stabilnego dochodu rolników, ale też jednym z celów jest ochrona środowiska, ochrona klimatu i takie cele również w tej Wspólnej Polityce Rolnej będziemy realizować. To jest 1/3 środków finansowych przeznaczona na cele środowiskowe i klimatyczne w postaci ekoschematów - tłumaczył.

Polskie rolnictwo bardziej zrównoważone i naturalne – dzięki stosowaniu mniejszej ilości środków ochrony roślin

Zdaniem Kowalczyka, polskie rolnictwo, "będąc i tak rolnictwem o bardzo ograniczonych możliwościach stosowania środków ochrony roślin, bardzo zbliżonych do rolnictwa zrównoważonego, będzie nawet wykorzystywać ten europejski Zielony Ład jako przewagę konkurencyjną nad rolnictwem bardziej schemizowanym".

- Dla polskich rolników może to być dodatkowa szansa na rynku konkurencyjnym i chcielibyśmy, aby tak było - powiedział.

Rośnie eksport polskiej żywności – bardziej zdrowej i ekologicznej

Szef resortu rolnictwa wskazał, że Polska jest bardzo znaczącym eksporterem żywności.

- Od 2015 r. ten eksport bardzo wydatnie wzrósł - to jest ponad 44 proc. wzrostu żywności polskiej. Myślę, że po wdrożeniu Wspólnej Polityki Rolnej i docenieniu tej polskiej bardzo zdrowej żywności produkowanej w naturalnych warunkach ten eksport będzie wzrastał jeszcze szybciej. Myślę, że jest czas, aby w Europie sięgnęli po zdrową żywność produkowaną w dobrych warunkach z zachowaniem dobrostanu zwierząt. I polscy rolnicy są do tego przygotowani, będą mieli do tego celu odpowiednie wsparcie - zapewnił Kowalczyk.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie dla 1,3 mln rolników. Wnioski złożyło już 300 tysięcy uprawnionych

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:21
Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło do 20 kwietnia ok. 300 tys. rolników - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja sejmowa zaakceptowała budżet rolny na 2022 r. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:55
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu z ub. r. będą zwiększone o 6 mld zł i wyniosą 60,6 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Ważny termin dla ubiegających się o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:05
Od 30 listopada można ubiegać się o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. ARiMR przyjmuje dokumenty do 29 grudnia br. Z pomocy mogą skorzystać rolnicy lub ich małżonkowie oraz domownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na konta rolników trafi 15,6 mld zł z tytułu płatności bezpośrednich. Upływa termin wypłaty zaliczek

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 17:48
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kończy dziś wypłacać zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich.
rozwiń zwiń