Rośnie rządowe wsparcie dla polskich gospodarstw rolnych: dopłaty do hektara większe niż w Unii

- Od 2022 r. średnie dopłaty do hektara dla 90 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną, a od 2023 r. odsetek ten wzrośnie do 95 proc. - oświadczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

2021-12-21, 14:11

Rośnie rządowe wsparcie dla polskich gospodarstw rolnych: dopłaty do hektara większe niż w Unii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Africa Studio

Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez rząd Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Mówiąc o nim, stwierdził, że "interesy polskich rolników będą bardzo dobrze zaopiekowane".

- Zadbamy o ich interesy w sposób, który nigdy nie miał miejsca - dodał.

Średnie dopłaty do hektara dla gospodarstw rolnych w Polsce wyższe od unijnych

Według niego "już od roku 2022 dla ponad 90 proc. wszystkich gospodarstw rolnych średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną". "A od 1 stycznia 2023 r. dla ponad 95 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną" - dodał premier.

Priorytet dla małych i średnich gospodarstw

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "wykonamy nasze zobowiązanie, bo priorytetowo traktujemy małe i średnie gospodarstwa. To one są gwarantem bioróżnorodności i ekologicznej produkcji rolnej".


Posłuchaj

Premier: większość małych gospodarstw rolnych będzie miała dopłaty bezpośrednie powyżej poziomu średniej w UE./IAR/. 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dodał, "cieszymy się, że dla rolników wyższe ceny np. zbóż w tym roku oznaczają wyższe dochody, ale walczymy z wysokimi cenami nawozów". Przypomniał, że w cenie nawozu główna część to cena gazu, a cena gazu "wiąże się z manipulacjami gazowymi po stronie Gazpromu".

REKLAMA

Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej to dziesiątki miliardów euro dla polskich gospodarstw

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał z kolei, że budżet Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to ponad 25 mld euro, "a więc są to bardzo znaczące środki finansowe".

Jak dodał, w ramach tej kwoty na płatności bezpośrednie przeznaczonych zostanie ok. 17 mld euro i prawie 8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, "a więc dedykowane konkretnie inwestycje w gospodarstwach rolnych".

Wsparcie dla gospodarstw poniżej 50 hektarów

Jak wskazał Kowalczyk, "dzięki tej kwocie, dzięki temu systemowi udało się wypracować to, co deklarowaliśmy, a więc uzyskanie średnich dopłat do hektara dla gospodarstw poniżej 50 ha na poziomie powyżej średniej europejskiej".

- Może nie jest to jeszcze bardzo dużo, ale jest to 102 proc. średniej europejskiej gospodarstwa do 50 ha - powiedział.

- Wspólna Polityka Rolna ma wiele założeń i wiele celów do osiągnięcia - to jest zapewnienie stabilnego dochodu rolników, ale też jednym z celów jest ochrona środowiska, ochrona klimatu i takie cele również w tej Wspólnej Polityce Rolnej będziemy realizować. To jest 1/3 środków finansowych przeznaczona na cele środowiskowe i klimatyczne w postaci ekoschematów - tłumaczył.

Polskie rolnictwo bardziej zrównoważone i naturalne – dzięki stosowaniu mniejszej ilości środków ochrony roślin

Zdaniem Kowalczyka, polskie rolnictwo, "będąc i tak rolnictwem o bardzo ograniczonych możliwościach stosowania środków ochrony roślin, bardzo zbliżonych do rolnictwa zrównoważonego, będzie nawet wykorzystywać ten europejski Zielony Ład jako przewagę konkurencyjną nad rolnictwem bardziej schemizowanym".

- Dla polskich rolników może to być dodatkowa szansa na rynku konkurencyjnym i chcielibyśmy, aby tak było - powiedział.

Rośnie eksport polskiej żywności – bardziej zdrowej i ekologicznej

Szef resortu rolnictwa wskazał, że Polska jest bardzo znaczącym eksporterem żywności.

- Od 2015 r. ten eksport bardzo wydatnie wzrósł - to jest ponad 44 proc. wzrostu żywności polskiej. Myślę, że po wdrożeniu Wspólnej Polityki Rolnej i docenieniu tej polskiej bardzo zdrowej żywności produkowanej w naturalnych warunkach ten eksport będzie wzrastał jeszcze szybciej. Myślę, że jest czas, aby w Europie sięgnęli po zdrową żywność produkowaną w dobrych warunkach z zachowaniem dobrostanu zwierząt. I polscy rolnicy są do tego przygotowani, będą mieli do tego celu odpowiednie wsparcie - zapewnił Kowalczyk.

REKLAMA

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej