Wzrost PKB Polski w 2022 r. Znamy prognozę MFW
Polska powinna unikać ekspansywnej polityki fiskalnej po pandemii wobec ryzyka przegrzania gospodarki - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po konsultacjach z rządem. Fundusz prognozuje wzrost PKB Polski w 2022 r. na 4,5 proc. i ocenia, że NBP powinien kontynuować podwyżki stóp procentowych.
2021-12-14, 17:18
- Wraz z przechodzeniem polityki fiskalnej w okres po pandemii, w 2022 r. władze powinny unikać ekspansywnej polityki fiskalnej w kontekście ryzyka przegrzania gospodarki. Szacuje się, że "Polski Ład" kosztować będzie ok. 1 proc. PKB, a jego wpływ na deficyt tylko częściowo skompensowany będzie innymi czynnikami. Reforma PIT zwiększa progresywność systemu podatkowego i może wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w populacji w wieku produkcyjnym, przy czym nie wiadomo, jaki wpływ reforma może mieć na osoby bliskie wieku emerytalnego - napisano w raporcie MFW.
Wyzwania fiskalne
- Dalsza niewielka redukcja deficytu w średnim terminie pomogłaby przygotować się Polsce do przyszłych wyzwań fiskalnych. Bazując na obecnych i ogłoszonych już planach prognozuje się w średnim terminie ustabilizowanie deficytu sektora general government w okolicy 2,5 proc. PKB. Dodatkowe obniżenie deficytu w kierunku średnioterminowego celu 1 proc. PKB, czyli do poziomu sprzed pandemii, dałoby więcej przestrzeni do radzenia sobie z przyszłymi szokami i pomogłoby przygotować się na długoterminową presję wynikającą ze starzenia się populacji i reformy energetyki - dodano.
Uniknąć napięć
Alfredo Cuevas, szef misji MFW do Polski, powiedział w trakcie wideokonferencji podsumowującej raport, że Fundusz rekomenduje przyjęcie przez rząd neutralnego nastawienia w polityce fiskalnej, również po to, żeby uniknąć napięć związanych z zacieśnianiem polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski.
MFW prognozuje deficyt sektora general government w Polsce w 2021 r. na 2,9 proc. PKB, a dług gg na 56 proc. PKB. W 2022 r. według Funduszu, deficyt gg w Polsce może wynieść 2,6 proc. PKB (2,8 proc. wg projektu budżetu państwa), a dług sektora 52,4 proc. (56,6 proc. wg projektu budżetu).
Fundusz ocenia, że w razie potrzeby Polska nadal posiada znaczącą przestrzeń fiskalną do walki z pandemią. Jednocześnie MFW rekomenduje przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego w Polsce (w 2017 r. obniżono go do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, z 67 lat wprowadzonych w 2013 r.) oraz prowadzenie bardziej "celowanej" polityki socjalnej dla dalszej redukcji deficytu fiskalnego w średnim terminie.
Tarcza antyinflacyjna
- Duża przestrzeń fiskalna do radzenia sobie z nieoczekiwanymi okolicznościami dobrze służyła Polsce w trakcie tej pandemii - dodaje MFW.
W odniesieniu do rządowej "tarczy antyinflacyjnej" Fundusz wskazał, że obniżki podatków na paliwa i prąd mogą przynieść pewną "ulgę", ale takie rozwiązanie jest nieefektywne, powinno być stosowane jedynie przejściowo, gdyż jest to kosztowny substytut działań na rzecz faktycznego ograniczenia inflacji. Ryzyko ubóstwa energetycznego, zdaniem MFW, lepiej rozwiązuje stosowanie "celowanych" instrumentów np. bonów.
REKLAMA
Wzrost PKB i inflacja
MFW prognozuje wzrost PKB Polski w 2022 r. na 4,5 proc., a w średnim terminie w latach 2023-26 na 3,25 proc.
W ocenie MFW, inflacja w Polsce średnio w 2022 r. wyniesie 5,6 proc. i wróci do poziomu blisko celu NBP pod koniec 2023 r. (3,7 proc. na koniec tego okresu). W takim układzie MFW rekomenduje kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej przez NBP, żeby inflacja wróciła do celu.
PR24, akg
REKLAMA