X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

O ile wzrośnie w tym roku PKB Chin? Znamy wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:10
Z raportu opublikowanego przez Centrum Badań nad Biznesem HSBC (PHBS) Uniwersytetu Pekińskiego wynika, że stopa wzrostu PKB Chin w 2021 r. prawdopodobnie wyniesie 8 proc. Natomiast wzrost PKB Państwa Środka w tym roku ma wynieść 5 proc.
Roczna stopa wzrostu PKB Chin w tym roku ma wynieść 5 proc. - szacują eksperci HSBC.
Roczna stopa wzrostu PKB Chin w tym roku ma wynieść 5 proc. - szacują eksperci HSBC.Foto: IHOR SULYATYTSKYY/Shutterstock

Jak stwierdza raport, wprawdzie Chiny były jedyną znaczącą gospodarką, która odnotowała wzrost w 2020 r., to jednak w 2021 r. borykają się z szeregiem wyzwań dla swojej ekspansji, a realna gospodarka pozostaje spowolniona.

Wyzwania przed chińską gospodarką

Think Tank PHBS dostrzega, że presja hamująca w gospodarce realnej Chin jest w czwartym kwartale nadal wysoka, wskazując na słabą konsumpcję, znaczny spadek inwestycji w infrastrukturę i nieruchomości oraz nacisk na wzrost CPI. Z uwagi na to, że ceny niektórych surowców pierwotnych są nadal na wysokim poziomie, wzrost cen zaczął oddziaływać na produkty pośrednie i wtórne.

Spadek inwestycji

Zgodnie z danymi Think Tank PHBS, z powodu potrójnej presji wynikającej z kurczenia się popytu, szoków podażowych i słabnących prognoz, roczna stopa wzrostu PKB Chin ma wynieść w 2022 roku 5,0 proc. Oczekuje się, że spowolnienie na rynku nieruchomości i konsumpcja będą nadal działać jako czynniki hamujące wzrost drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Na podstawie swojego modelu Think Tank DSGE szacuje, że 10-procentowy spadek inwestycji w nieruchomości doprowadzi do 2,1-procentowego spadku wzrostu PKB, powodując utratę 6,85 mln miejsc pracy w powiązanych sektorach.

Ze względu na to, że pojawienie się wariantu omikron, utrzymujące się zakłócenia w łańcuchu dostaw oraz presja inflacyjna ograniczają odbudowę gospodarki światowej po pandemii, oczekuje się, że niektóre z czynników wspierających eksport Chin zostaną osłabione w 2022 roku.

Raport zawiera wyniki prognozy, zgodnie z którymi wkład do PKB Chin z konsumpcji, inwestycji i eksportu netto wyniesie odpowiednio 1,9 punktu procentowego, 1,7 punktu procentowego i 1,4 punktu procentowego.

Bańka na rynku nieruchomości

Think Tank PHBS sugeruje, że w 2022 roku należy wdrożyć aktywniejszą politykę. Zaleca, aby rząd wzmocnił strategię fiskalną w celu zwiększenia konsumpcji krajowej i inwestycji infrastrukturalnych oraz zapewnienia dostaw surowców wyjściowych.

Ponadto raport stwierdza, że skuteczna polityka przyznawania kredytów i finansowania jest niezbędna, aby uniknąć twardego lądowania branży nieruchomości.

PR24, akg

Czytaj także

Chiny wracają na ścieżkę wzrostu. PKB na plusie w drugim kwartale

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 08:05
PKB chińskiej gospodarki w drugim kwartale wzrosło o 3,2%. To wzrost większy od prognozowanego. W pierwszym kwartale ze względu na pandemię PKB Chin skurczyło się o 6,8%, co było pierwszym spadkiem od prawie trzech dekad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Lubina: rewolucja techniczna w Chinach jest imponująca i namacalna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:17
- Zmiany w Chinach są imponujące i ta najnowsza rewolucja techniczna jest namacalna. Jednocześnie jest to także propaganda - powiedział o polityce tworzonej przez Państwo Środka dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się tym samym do "pięcioletniego planu" przedstawionego przez chińskie władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetasowania w rankingu największych gospodarek świata. Głównym czynnikiem zmian jest pandemia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 07:45
Pandemia COVID-19 wstrząsnęła rankingiem największych gospodarek świata po tym, jak wiele krajów znalazło się w recesji. Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy nadal zajmują cztery pierwsze miejsca jako największe gospodarki świata, ale niektóre pozycje rankingowe uległy przesunięciu, wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka na 23. miejscu pod względem wielkości PKB. Sprawdź dane

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 11:41
Na koniec 2021 roku, pod względem wielkości PKB, które osiągnęło wartość ok. 660 mld USD, Polska znalazła się na 23 miejscu na świecie i 6 w UE. Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Według eurodeputowanego z PiS Zbigniewa Kuźmiuka powinniśmy zacząć ubiegać się o miejsce w G-20, o czym pisze w portalu wPolityce.pl
rozwiń zwiń